Antisemitských projevů přibývá i v Česku, a to hlavně na internetu. „Předcházet jim můžeme i prevencí,“ říká rabín Maxa
Antisemitských útoků přibývá i v Česku. A to především ve virtuálním prostředí. Zkušenosti s nimi má i rabín David Maxa. „Musím říct, že celá řada těch projevů se objevila právě v posledních měsících,“ uvádí.
„Jednalo se o útoky nejrůznějšího charakteru na internetu, zejména na sociálních sítích, případně publikování a sdílení nejrůznějších antisemitských karikatur a předsudků. A zároveň také fake news,“ dodává Maxa s tím, že k tomu přispívá i anonymita, se kterou člověk na internetu může působit.
To, že se lidé pod takovými útoky nepodepsali vlastním jménem, ale prý neznamená, že neexistují. „Jsou stále tam. A v podstatě je to i určité znamení, že ve společnosti tyto věci jsou.“
Čtěte také
Pavla Niklová, ředitelka Židovského muzea v Praze, prý na něco takového tolik nenaráží. Připomíná ale stereotypní poznámky o Židech typu „krade jako Žid“ nebo „je lakomý jako Žid“.
„Dřív bylo normální tohle říkat a já si myslím, že to můžou říkat i ti, kteří se vůbec nepovažují za rasisty, kteří třeba můžou jít i na proizraelskou demonstraci, ale přesto si neodpustí něco takového při určité příležitosti říct,“ zamýšlí se Niklová.
„Považuji ale za nebezpečné, kdyby něco takového říkali mladí lidé, protože tam už bych cítila, že je to jakási radikalizace nebo projev extremismu. A pevně doufám, že tato antisemitská rétorika se zase uklidní a že si lidé uvědomí, že to prostě není přípustné.“
Přátelství a prevence
Niklová zároveň zdůrazňuje, že Česká republika stále patří k zemím, kde jsou antisemitské osobní útoky nebo fyzická napadení ojedinělá.
„Po útoku v Izraeli jsme vylepili fotografie unesených lidí a máme je stále vylepené na zdi Starého židovského hřbitova. Jednou došlo k nějakému incidentu, kdy se někdo pokusil ty fotografie strhat, ale jinak tam stále visí a zastavuje se tam spousta lidí, ať už zahraničních návštěvníků, nebo Čechů. Takže tam cítím přátelství,“ popisuje.
Čtěte také
Rabín Maxa pak vyzdvihuje důležitost prevence. „Velmi důležitá je prevence v prostředí univerzit. Situace v akademickém prostředí třeba ve Spojených státech je hrozivá, pokud jde o antisemitismus.“
„Velkou výzvou pro současné české vysoké školství je univerzální přijetí definice antisemitismu, která právě může napomoct tomu, aby bylo zcela jasně rozlišitelné, co antisemitismus je a co není. A tam si myslím, že je důležitá právě součinnost jak židovských komunit, tak zároveň také státu, respektive státních institucí,“ soudí Maxa.
Poslechněte si celou debatu Vertikály v audiozáznamu. Moderuje Naděžda Hávová.
V Americe ubývá příslušníků tradičních náboženství. Řada lidí se považuje za „nenáboženské, ale spirituální“. Co to znamená? Zeptáme se v první části Vertikály. Papež František varuje, aby se kvůli Gaze nezapomnělo na Ukrajinu. A mluvit budeme i o tom, že před 60 lety se pravoslavní a římští katolíci nacházeli na počátku nové éry. Moderuje Adam Šindelář.
Související
-
Lída Rakušanová: Islámský antisemitismus k Německu nepatří
Je to paradox, že Německá spolková republika, která na sebe od konce druhé světové války bere po generace odpovědnost za vyvražďování Židů, čelí výbuchům antisemitismu.
-
Antisemitismus v USA? ‚Amerika podle prvního dodatku chrání i nenávistné projevy,‘ tvrdí vědec
„Co se stalo v Americe, je hodně poučné i pro nás,“ naznačuje Tomáš Koblížek z Akademie věd. „Amerika si opravdu prochází velmi složitým obdobím, pokud jde o svobodu slova.“
-
Antisemitismus je v Rusech hluboce zakořeněný. Pěstovalo ho carské Rusko i Stalin, vysvětluje Dvořák
V ruském Dagestánu vtrhly stovky mužů na letiště a hledali pasažéry z Tel Avivu. Protiizraelský protest si vyžádal několik zraněných, šedesát osob bylo zadrženo. Jaké je pozadí těchto událostí?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.