Arboretum pod hradem Košumberk na Chrudimsku má i voňavou zahrádku slečny Diorové
Na březích řeky Novohradky na Chrudimsku se rozkládá městečko Luže. A nad ním se tyčí dvě dominanty. Barokní kostel Panny Marie na Chlumku a hrad Košumberk. Na počátku 20. století se tu usadil vynikající lékař, humanista a spisovatel František Hamza. A založil zde první ústav pro tuberkulózní děti v tehdejším Rakousko-Uhersku.
Na prostorné rovině pod hradem zakoupil rozlehlé pozemky a začal budovat léčebnu. Ještě předtím ale na třinácti hektarech vysadil rozlehlý lesopark.
V alejích navržených doktorem Hamzou rostou především domácí lípy a jejich kříženec lípa obecná. Vysazovaly se tu i zvláštní modřínové a březové hájky, v nichž probíhala výuka nemocných dětí pod širým nebem. Torza hájků se dochovala dodnes, stejně jako řada dřevin vysazených kolem roku 1910.
Dominantou byly především evropské dřeviny a jejich kultivary, mezi nimiž hrály prim rozmanité odrůdy buku lesního. Dodnes tu roste snad nejmohutnější exemplář buku lesního Aspleniifolia. K vidění tu jsou i další rozmanité lahůdky. Například jeden z nejstarších vilínů virginských u nás, dále liliovníky, platanové stromořadí, ořešáky černé a další dřeviny doplňované od druhé poloviny 20. století.
Asi nejvzácnějším jehličnanem je v místním arboretu metasekvoje čínská, která byla objevena teprve v 50. letech minulého století. V současné době tu roste na 1 400 stromů, a to jak starých původních, tak nově vysazených. V roce 2010 tu například vznikla Novosvětská zahrada, ve které kralují americké dřeviny.
V současné době tu vzniká také zákoutí s voňavými keři a bylinami – tzv. Zahrádka slečny Diorové. „Chceme v ní představit keře, které voní, i když nekvetou. Najdete tu například takový druh růže. Je to růže rezavá či vinná. Na listech má drobné žlázky, které obsahují silici intenzivně vonící po jablkách. A patří sem i ‚buchtovník‘ - zmarličník japonský, který udiví nosy návštěvníků až na podzim. Jeho opadávající a tlející listí je cítit jako ty nejvoňavější maminčiny buchty,“ vysvětluje známý botanik Václav Větvička, který je patronem zdejšího arboreta.
Hamzův park je celoročně zdarma přístupný veřejnosti. Proto tu vzniklo i několik naučných tras. Park je propojen s podhradím Košumberka, kde návštěvníky příjemně překvapí nádherný pohled na samotný hrad a mnoho zvířat včetně jelenů a muflonů.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Akce: Výbuch: Příležitost dělá zloděje, přeci to tam nenecháme ležet, říká muž, který kradl samopaly
-
‚Prosili jsme o vodu i o jídlo.‘ Rukojmí Hamásu zažili peklo, stovka z nich se rok po útoku stále pohřešuje
-
Nikoho nezajímají. Rusko si zbídačené Súdánce kupuje za misku jídla, tvrdí afrikanistka
-
Dům vytopila voda, pozemek a studnu zamořil topný olej. Penzistce s úklidem pomáhá dobrovolník