Bez kvalitní obuvi se na túru nevydávejte. Vyvrknutý kotník vám může velmi zkomplikovat dovolenou
S letní turistikou souvisí i různé úrazy, nejčastěji vyvrknutí kotníku. I v tomto případě vás může ochránit prevence – kvalitní obuv, trasa přiměřená vaší kondici i pozornost při chůzi. Při vyvrknutí kotníku se může bolestivost i otok zhoršovat postupně. Situaci nepodceňujte. Můžete si značně zkomplikovat léčení. Končetinu zafixujte a přivolejte pomoc. Radí MUDr. Petr Grenar.
Před úrazem vás může ochránit prevence
Před túrou zvažte svojí fyzickou a psychickou kondici. A pokud je vše v pořádku, je nutné se i náležitě vybavit. I když jdeme po zpevněných cestách, zcela zásadní je vysoká obuv, která fixuje kotníky. Ideální je vysoká obuv kožená a šněrovací s dostatečně silnou ponožkou, která chrání končetinu před otlaky a odvádí pot. Další věc je pozornost při chůzi i komfortní oblečení celého těla. Kochat se výhledy a nedívat se kam šlapeme, se zkrátka nevyplácí.
Podvrknutý kotník nepodceňujte. Můžete si značně zkomplikovat léčení
Podvrknuté kotníky jsou nejčastější komplikace našich letních turistických aktivit. Pokud k tomuto úrazu dojde, je nutné především zvážit, jestli jste schopni dojít do místa nejbližší pomoci nebo bude nutné zavolat někoho, kdo vás doveze do nejbližší chirurgické ambulance. Lékař pak zajistí rentgen a zváží, jestli se jedná o pouhou distorzi kotníku nebo je již porušený skelet. V tom případě je léčba mnohem náročnější a fixace dlouhodobější.
Úraz má totiž několik fází
Jako laici v terénu nejsme vždy schopni odhadnout, jestli je úraz banální nebo je už vážný. V počátku bolestivost není tak intenzivní. Otok a hematom se tvoří postupně a krátce po úrazu máme proto často tendenci situaci zlehčovat a podceňovat. Často si pak řekneme, „to dojdu, to vydržím“, ale tím se prognóza vyléčení značně zhoršuje. Navíc ve věku nad 60 let se již kosti dobře nehojí, a pokud frakturu zkomplikujeme, může být nutný i operační zásah. Tím se se samozřejmě velmi prodlužuje doba hojení a zhoršuje prognóza vyléčení.
První pomoc – studený obklad a fixace
Někdy se nástup otoku i bolestivosti dostavuje postupně a nemusí být hned jasné, že problém, který jsme si způsobili, je opravdu vážný. Jako první pomoc je vždy vhodné použít studený obklad, kterým se sníží tvorba otoku i bolestivost. Končetinu je zároveň nutné zafixovat, ideálně dlahou nebo alespoň jakoukoliv pomůckou, a umístit do zvýšené polohy. Pokud se během dvou hodin i přes toto opatření rozjede bolest a objeví se výrazný otok i hematom, je přesun na chirurgické oddělení již nutný. Bez rentgenu není možné provést řádnou diagnózu závažnosti daného úrazu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.