Bramborové noky bezlepkově. S hříbkovou omáčkou nadchly i Václava Knopa
Bramborové noky s hříbkovou omáčkou lze uvařit i bezlepkově. Přesvědčí vás o tom šéfkuchař Pavel Kopička z restaurace Lavande. Recept naučil Naďu Konvalinkovou, Patrika Rozehnala a herce Václava Knopa. Znát ho můžete ze seriálu Hospoda, na který také přišla řeč. Jaké bývaly noční flámy Prahou s Josefem Vinklářem?
Bezlepkové bramborové noky
1 kg upečených nastrouhaných brambor
380 g bezlepkové rýžové mouky
100 g parmazánu
3 žloutky
20 g solamylu
1 lžička soli
špetka muškátového oříšku
špetka kurkumy
Postup:
Osolené brambory upečeme ve slupce, sůl tak vytáhne přebytečnou vodu. Po zchladnutí oloupeme a nastrouháme najemno.
Přidáme rýžovou mouku, muškátový oříšek, kurkumu, najemno nastrouhaný parmazán, žloutky, sůl a solamyl. Těsto propracujeme.
Při přípravě těsta si připravíme kastrol s vroucí osolenou vodou, protože s těstem je třeba pracovat rychle, bude řídnout. Z těsta si vyválíme tenké válečky, ze kterých odkrajujeme noky.
Noky vaříme ve vroucí osolené vodě 3 až 4 minuty. Hotové vyplavou na povrch. V tu chvíli je necháme vařit ještě alespoň minutu, následně je vložíme do studené vody, aby zchladly a zatáhly se.
Před podáváním je opečeme dozlatova na pánvičce. Na pánev olej nedáváme, pouze noky olejem pokapeme.
Hříbková omáčka
slanina
šalotka
česnek
nasekané hříbky
suché bílé víno
tymián
hladkolistá petržel
2 dcl kuřecího vývaru
30% smetana
sůl
pepř
olivový olej
Postup:
Do rozpálené pánvičky nalijeme olivový olej a přidáme na kostičky nakrájenou slaninu, nasekanou šalotku, nasekaný česnek, zastříkneme bílým vínem a zarestujeme.
Víno se musí vyvařit. Poté přidáme nasekané hříbky, snítku tymiánu a dochutíme solí a pepřem.
Podlijeme kuřecím vývarem, přidáme hladkolistou petržel a provaříme. Na závěr přilejeme smetanu, provaříme a můžeme podávat.
Pavel Kopička
Šéfuje kuchyni v pražské restauraci Lavande. Jeho oblíbeným jídlem jsou těstoviny. V kuchyni se drží hesla: „Cokoliv se dělá s nadšením a pílí, dopadne určitě dobře.“ V kuchyni se snaží vytvářet jídla podobná těm, co známe z domova. Nepotřebuje k vaření konzervační látky ani jiné dochucovací prostředky, základem jeho pochoutek jsou zelenina, maso od farmářů, domácí bujón a bylinky.
Nejnovější recepty
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.