Čertova stěna na jihu Čech je ďábelsky divoká přírodní rezervace
Čertova stěna nedaleko vodní nádrže Lipno je vyhledávanou geologickou raritou Šumavy, která navíc inspirovala spisovatelku Elišku Krásnohorskou a hudebního skladatele Bedřicha Smetanu k vytvoření romantické opery.
Rozkutálení kamenných bloků do údolí řeky způsobila během milionů let vytrvalým nahlodáváním skalního masivu řeka Vltava. Ovšem pověst o vzniku Čertovy stěny, která se stala předlohou opery, je rozhodně působivější. Hlavní roli v něm totiž pochopitelně hraje ďábel.
Pekelník chtěl původně zatopit klášter
Satanáše podle ní provokoval cisterciácký klášter, který vznikal v nedalekém Vyšším Brodě, a proto se rozhodl mnichům řádně zatopit. Přesněji řečeno, zatopit mnichy i s klášterem. Tomu měla napomoci ohromná kamenná hráz pod horou Luč. Háček, na kterém ďáblův plán ztroskotal, byl v šibeniční lhůtě stavby vodního díla – mělo být totiž hotové do kohoutího zakokrhání. Pekelník to nestihl, a tak už na věky zůstala v údolí jen impozantní hromada kamení.
Čertovu stěnu i celou stejnojmennou přírodní rezervaci si mohou prohlédnout turisté, kteří přijedou po cyklostezce, nebo přijdou po jedné ze dvou značených stezek, anebo se prostě vydají krátkou procházkou od parkoviště u hlavní silnice mezi Vyšším Brodem a Loučovicemi. Další možností je cesta vlakem po železniční trati Lipno-Rybník se zastávkou Čertova stěna.
Dravý proud řeky nezkrotil ani Rosenauer
V nejnižším bodě rezervace se prodírá mezi balvany proud řeky Vltavy. Takzvané Čertovy proudy se kdysi kvůli přepravě dřeva ze Šumavy pokoušel zkrotit Tomášek Netolický, později i schwarzenbergský stavitel Josef Rosenauer. Ale marná sláva, splavnění divokého toku nevyšlo a klády se musely těžkopádně a draze převážet na vozech.
Není proto divu, že v Čertových proudech se jednou ročně pořádají nejdivočejší závody ve vodním slalomu a jízdy na raftech, do kterých usedají jen skuteční profesionálové. Asi osmisetmetrový úsek pod Čertovou stěnou je jednou z nejtěžších slalomářských tratí světa. Nesmlouvavost řeky Vltavy, která si s odvážnými sportovci dokáže krutě pohrát, připomíná i pomníček věnovaný vodákovi, který zde svůj souboj s řekou v roce 1984 prohrál.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
OVĚŘOVNA: Pražský doktor lže o nežádoucích účincích mRNA vakcín proti covidu. Žádné přitom nenahlásil
-
Kriminolog: Rusové zatýkají podle seznamů svobodomyslné Ukrajince. I proto je příměří nemyslitelné
-
Motoristé na svém kongresu udělali z Turka čestného prezidenta. Havlíček naznačil spolupráci s ANO
-
Fotbalisté Sparty porazili Bohemians 1:0. Výhru letenského klubu zařídil ve druhém poločase Solbakken