ČSSD změnila logo i název. Bez změny vedení a politiky ji to ale nezachrání, shodují se odborníci
Nejstarší česká politická strana změnila název i logo. Namísto ČSSD je to Sociální demokracie se zkratkou SOCDEM. Pod heslem „lidskost místo sobectví“ chce nabídnout podle slov jejího staronového předsedy Michala Šmardy alternativu k populistům i neoliberálům. Bude to stačit k revitalizaci sociálnědemokratické politiky?
ČSSD se v roce 2021 propadla pod 5 procent. Poprvé od roku 1992 se tak nedostala do Sněmovny. A od té doby se ani dlouhodobě přes 5 procent v průzkumech znovu nedostala.
Čtěte také
„Sociální demokracie poněkud zestárla, nedokáže oslovit mladou generaci. Dále ji chybí v čele inspirativní osobnosti, které by dokázaly sociálnědemokratický program přesvědčivě prezentovat voličům. No a za třetí se stále ještě nezbavila pachuti, kterou získala účastí v Babišových vládách,“ hodnotí filozof a někdejší politik Daniel Kroupa.
Sociolog a novinář Stanislav Biler uvažuje nad tím, zda se vůbec dá hovořit o pokusu o návrat strany. „Je to spíš takové přešlapování na místě, o čemž svědčí i ten sjezd, kde největší revolucí byla změna názvu a loga.“
Stanislav Biler, sociolog a novinář deníku Alarm
Jan Charvát, politolog z Institutu politologických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy
Daniel Kroupa, vysokoškolský pedagog Filozofické fakulty Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem, filozof a někdejší politik, předseda ODA
„Do celého vedení se ale znovu navolily stejné postavy, které mají už delší dobu problém oslovit nejen mladou, ale jakoukoliv generaci,“ dodává s tím, že sociální demokracie v Česku není jediná, která má v Evropě problémy.
Ztracený smysl sociální demokracie
I Kroupa uvádí, že změna loga jako taková není problematická. Problém je, že není spojena s nějakou výraznější změnou politiky, osobností v čele a politické vize, kterou by spolu s tím představila.
Čtěte také
Podle politologa Jana Charváta straně do značné míry chybí její definice. Souhlasí také s Bilerem, že ztratila schopnost oslovovat nejen mladé, ale i starší voliče.
„Vytratil se tak smysl sociální demokracie, který bychom asi mohli vidět v nějaké ochranářské politice, jež bude směřovat spíše k sociálně nebo ekonomicky nižším vrstvám, spíše zaměstnancům než zaměstnavatelům.“
„Obecně sociální demokracie nejen u nás, ale i v cizině přebírají do značné míry liberální nebo neoliberální model, díky kterému je pak velmi těžké říct, jak se liší od jiných třeba centristických stran. A pro voliče můžou ztrácet přitažlivost,“ nastiňuje.
Poslechněte si celé Souvislosti Plus v audiozáznamu. Moderuje Patricie Polanská. (repríza)
Související
-
Petr Honzejk: ČSSD nebo Sociální demokracie? Změnou značky z Lady Nivy Jeep neuděláš
ČSSD si o víkendu volí nové vedení, chce změnit značku, nabídnout voličům nový levicový program. A s tím vším se následně vrátit do sněmovny. Může se jí to povést?
-
Situace je pro ČSSD příznivá. Strana by měla zvedat i témata, která trápí mladé, míní politoložka
„Dochází k tomu, že se ANO výrazněji profiluje jako pravicově-konzervativní strana orbánovského typu. To by nemělo klasického voliče Sociální demokracie oslovovat,“ říká politoložka Dvořáková.
-
Nejdřív ‚velký úklid‘ strany, potom republiky. ČSSD musí ukázat, že je prospěšná, říká Šmarda
Dříve vládní straně, která předloni na podzim vypadla ze Sněmovny, se podle něj povedlo stabilizovat hospodaření a nyní se musí připravit na evropské, krajské a senátní volby.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.