Díky Vladimíru Remkovi se Československo stalo třetí zemí světa, která vyslala do vesmíru svého člověka
V březnu roku 1978 se naše země zapsala do historie objevování vesmíru, a to díky kosmonautovi Vladimíru Remkovi.
Všechno začalo v roce 1976, kdy Sovětský svaz nabídl Československu, Polsku a Německé demokratické republice účast v pilotovaných kosmických letech. V kuloárech kolovaly informace, že se počítá s německým kosmonautem, přesto proběhl mezi našimi vojenskými piloty konkurs a do Hvězdného městečka byli vysláni Vladimír Remek a Oldřich Pelčák.
K údivu německé strany byla nakonec k letu vybrána sovětsko-československá dvojice, naše účast prý byla určitou satisfakcí za okupaci ze srpna 1968. Do vesmíru vzlétli Alexej Gubarev a Vladimír Remek z kosmodromu Bajkonur 2. března 1978 a o den později se jejich loď Sojuz 28 spojila s orbitální stanicí Saljut 6.
Vladimír Remek provedl experimenty, které mu připravili odborníci z akademie věd a po 7 dnech, 22 hodinách a 16 minutách přistáli s kolegou zpátky na Zemi. Díky Vladimíru Remkovi se Československo stalo po Sovětském svazu a Spojených státech amerických třetí zemí světa, která vyslala na oběžnou dráhu svého člověka.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.