Dlouholetá editorka Regionu Lída Vondráková si před lety přivezla cenu z Porty

18. září 2023, aktualizováno

Lída Vondráková působila 16 let jako editorka Českého rozhlasu Region. Byla laskavým navigátorem týmu redaktorů, povzbuzovala nás úsměvem a dobrým slovem. Před odchodem na „zasloužený odpočinek“ obdržela za svou práci ocenění generálního ředitele Českého rozhlasu. Není to jediné velké ocenění, kterého se jí v průběhu let dostalo. Ale vezměme to popořadě.

„Tady to všechno začalo,“ usmívá se Lída a ukazuje na budovu pošty na kladenském Poštovním náměstí. „Studovala jsem v Kladně ekonomku spojů a sem jsme chodili na praxi. Bavíme se o letech 1973 až 1977, kdy začínala poštovní směrovací čísla a my ručně třídili dopisy a pohlednice. Pokud na nich PSČ nebylo, snažili jsme se odhadnout, do které Horní Dolní vlastně zásilka putuje.“

Později ve stejné budově pošty Lída poprvé usedla k rozhlasovému mikrofonu. „To už taky málokdo pamatuje, v místech, kde je teď balíková přepážka sídlilo okresní vysílání rozhlasu po drátě. A tam pracovala maminka mojí spolužačky, paní Krupková. Ptali se jí, jestli neví o někom, kdo by k nim mohl docházet na brigádu.“ Paní Krupková hned věděla. Doporučila Lídu, recitátorku a zpěvačku, která chodila s její dcerou Marcelou do třídy. A tak Lída začala hlásit zprávy.

Autorská cena Porty

Lída Vondráková na Portě v Plzni

U mikrofonu stávala i jako zpěvačka. S kamarády založili kapelu Svízel. V roce 1982 s písní Přiznání vystoupili na známém festivalu v Plzni a získali autorskou Portu! Tehdy si kromě Lídy Vondrákové stejnou cenu odvezl třeba Robert Křesťan s Panenkou nebo Wabi Daněk s písní Fotky. Kapela Svízel se sice po čase rozešla, ale její členové se setkávají dodnes a rádi si spolu zazpívají i poklábosí. „A je to vždycky moc fajn,“ dodává Lída.

V průběhu let pracovala v kultuře, v tištěných médiích, kde využila své bohaté znalosti místopisu, a pak přišla nabídka editovat v Českém rozhlase. „Řekla jsem si, zkusím to.“ A povedlo se na výbornou.

Stále pomáhá kolegům

Aby se Lídě po práci v rozhlase nestýskalo, i teď si občas ze svého bydliště v Kladně odskočí ke karlínskému mikrofonu a připravuje pro naše vysílání zpravodajské relace. Své věčně hladové kolegy navíc sytí vlastnoručně připravenými dobrotami.

Lída Vondráková mívala jako editorka, kromě jiného, „pod palcem“ rubriku Příběhů zajímavých Středočechů. „Člověk si myslel, že už o leckom četl, ledaco slyšel, a pak se vynořil příběh obyčejného člověka, a vy jste si řekli, jo, to je ono!“

U příběhů Lída zůstala. Zcela ji pohltilo pátrání po předcích. Nadšeně vypráví svým blízkým, kdo všechno je jejich příbuzný. A oni říkají, radši nám pověz, kdo náš příbuzný není, to bude kratší. „Mně na tom strašně baví právě ty příběhy, historky, které se vynořují, ten byl farářem, ten odplul do Ameriky. A příbuzných už jsem vypátrala asi tisícovku.“

Spustit audio