DobroLádovna přináší lidem práci, zemědělcům odbyt a zákazníkům originální dobroty

Paní Barbora Kovářová chtěla vždy pomáhat lidem. Tato její touha jí z původního povolání zdravotní sestry přivedla k založení vlastního sociálního podniku DobroLádovna. Přímo ve svém domě zřídila výrobnu, kde zaměstnává 10 lidí s postižením. Pomohla tím také místním zemědělcům a farmářům. Z jejich výrobků připravuje originální džemy, sirupy a další dobroty.

Nejprve pracovala ve Švýcarsku, kde jako zdravotní sestra navštěvovala domácnosti a pomáhala nemocným. Po návratu domů paní Barbora Kovářová hledala další uplatnění. Její další cestu ale ovlivnila první mateřská dovolená. Do náročného zaměstnání se vrátit kvůli rodině nechtěla, naopak začala spolupracovat na různých převážně sociálně zaměřených projektech.

Pomáhala budovat rodinné centrum Brandýský Matýsek a deset let připravovala také projekty pro MAS – Střední Polabí v Brandýse nad Labem. Když se s manželem a celou svou početnou rodinou usadila nedaleko Městce Králového, rozhodla se podnikat přímo doma a najít větší propojení s místními lidmi.

Nápad přišel s pozorováním okolí nového bydliště

Dobře věděla, jak kdysi babičky zužitkovaly vše, co rostlo na zahradě a v okolí. Když viděla, jak místní ovoce často zůstává v sadech nezpracované a nikdo si ho nevšímá, rozhodla se s tím něco udělat. Chtěla, aby se plody místních zemědělců opět vrátily na tuzemský trh a navíc měla vždy blízko k sociálním profesím.

Paní Barbora Kovářová vnímá Dobroládovnu spíše jako rodinný podník, ve kterém má se zaměstnanci blízké vztahy

Založila proto sociální podnik DobroLádovnu. Dnes tu zaměstnává deset lidí s postižením a díky své činnosti pomáhá i místním zemědělcům, od kterých odebírá suroviny a zpracovává plody z regionálních sadů.

Finanční zabezpečení rozjezdu a příprava cibulády

Podnikání ale mělo jeden háček. Bylo nutné nový rozjezd zabezpečit i finančně a pouze na dotace se v tomto případě spoléhat nemohla. Bylo nutné do něj vložit i vlastní investice a to se už týkalo celé rodiny. Naštěstí u manžela našla velkou podporu.

V Dobroládovně se vyrábí především dobroty. Mezi ně jednoznačně patří i oblíbený slaný karamel

Větší rodinný dům byl po dohodě s manželem rozdělen na dvě části – výrobnu se skladem a soukromý byt. Jedno od druhého ale jde těžko oddělit a to nejen díky jednomu vstupu do celého objektu. Když se vaří, je to zkrátka cítit i nahoře v ložnici. Vůně marmelád a sirupů je příjemná. Paní Barbora se ale směje, že občas je doma „veselo“, když se připravuje oblíbená cibuláda. To se pak najednou zpracovává asi 50 kg cibule, která je pak cítit po celém domě.

Její úspěch u odběratelů ale vyváží případné domácí trampoty, které toto cibulové čatný při výrobě přináší. Úspěch ale mají i domácí sirupy, originální džemy, čatný i další dobroty, např. neodolatelný slaný karamel. Při každodenní spolupráci se navíc ze zaměstnanců často stávají i přátelé a pro paní Barboru je tak DobroLádovna spíše rodinná firma.

Spustit audio