Dvě zdravé děti ze zkumavky. Paní Daniela se po několika náročných letech stala maminkou dvou dcer
Neplodnost není tabu, a proto vám tentokrát představíme různé metody asistované reprodukce. Jednou z nich je i metoda IVF, kterou se daří zajistit vlastní děti párům, kterým se to nepodařilo přirozenou cestou. Ví o tom své i paní Daniela. Neměla to snadné, ale nakonec svoji touhu stát se maminkou naplnila dvakrát. Pomohla jí gynekoložka Nicol Mardešičová.
Děti ze zkumavky, tak se říká dětem počaté umělým oplodněním. Jedna z jeho metod nese název IVF. Tato zkratka, která ve slovníku češtiny už zdomácněla, označuje mimotělní oplodnění.
Mamince Daniele je 29 let a má dvě dcery, Marušku a Stellu. S manželem na holčičky čekali několik let. Zažili hodně smutné chvíle, které je skoro rozdělily. Ustáli ale různé tlaky a nezdařená oplodnění a nakonec jsou šťastnými rodiči právě díky metodě IVF.
Skutečný příběh moderní medicíny je tentokrát z oboru gynekologie a patří silné dívce, která v sedmnácti letech přišla ze zdravotních důvodů o oba vejcovody a část vaječníku. Vajíčka si na doporučení lékařů nechala ve dvaceti zmrazit, protože vždy snila o velké rodině a o tom, že bude jednou maminkou. Kromě toho, že nemohla přirozeně počít, měla již tehdy velmi malou zásobu vajíček a hrozilo jí selhání vaječníků.
Pozvání k rozhovoru přijala její ošetřující lékařka, MUDr. Nicol Mardešičová, vedoucí lékařka Skupiny Pronatal, za kterou stojí mnoho narozených dětí. Jejími slovy: „Je jich tolik, kolik je například obyvatel Karlových Varů“, říká paní doktorka, členka výboru Sekce asistované reprodukce, členka výboru Sekce gynekologické endokrinologie.
Poslechněte si záznam dalšího skutečného příběhu o síle člověka, o stmelení manželů a o čekání na vytoužené děti, které nebylo krátké.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.