Festival izraelského filmu Kolnoa se přesunul do online prostoru
Součástí kulturního života v Praze je od roku 2017 Festival izraelského filmu Kolnoa, který představuje jak filmové novinky, tak i starší kultovní snímky z oblasti hrané a dokumentární tvorby. Jeho letošní čtvrtý ročník se však kvůli pandemii koronaviru přesunul z původního říjnového termínu na prosinec a na místo v kině se uskuteční v online prostoru.
Prostřednictvím online prostoru DAFilms mohou diváci od čtvrtka 10. do neděle 13. prosince v pohodlí domova zhlédnout tři filmy z původního letošního programu festivalu Kolnoa. Co vlastně název festivalu znamená, vysvětluje jeho ředitel Roman Lesný.
„V Izraeli bylo všechno posunuto, takže my jsme měli motion pictures jako pohyblivé obrázky, zatímco kolnoa znamená pohyblivý zvuk. Oni nastoupili o trochu dál. Toto je výraz, který se dá použít pro kino, kinematografii a trochu to něco říká o tom, že v Izraeli se musíme na různé věci dívat jinak, protože už jenom ty názvy, které se používají, trošičku asociují jiné věci.“
Letošní festival Kolnoa představí dva dokumentární filmy a jeden hraný snímek.
„Předminulý ročník představil jako jeden z hlavních filmů snímek režisérky Keren Ben Rafael, který se jmenoval Panny. Nyní přinášíme její další film, který je nový a nese název Konec lásky. Je to docela aktuální, protože tento film mapuje lásku v digitální éře, a přehrává veškeré dialogy dvojice, která byla rozdělena mezi Izrael a Francii a kontaktují se pouze po Skypu. Ten důvod je trošičku jiný než současná doba koronaviru, ale nádherně popisuje situaci, kdy se lidé nemohou z různých důvodů stýkat, a přitom se mezi nimi odehrává dost významné drama, které v tomto případě už podle názvu Konec lásky nekončí úplně happy endem. Ale ten proces je pro současnou situaci doopravdy velice zajímavá paralela.“
Dokument Ženy z kadeřnictví se odehrává v Haifě v kadeřnictví Fifi, které patří arabské křesťance. Režisérka Iris Zakiová tam nad umyvadlem nainstalovala kameru a při mytí vlasů zpovídala své nové zákaznice – ať už arabské nebo židovské.
„Je to dokument, ve kterém se na jednou křesle v kadeřnictví odehrává několik lidských příběhů ze všech možných oblastí v rámci Izraele. Divák může sledovat zajímavé a velmi otevřené výpovědi několika žen, které vidí svůj vlastní úděl docela odlišně, a přitom chodí do stejného kadeřnictví.“
Třetí festivalový snímek má název Kishon představuje život významného izraelského spisovatele Ephraima Kishona, který za svou padesátiletou kariéru prodal miliony knih a získal dva Zlaté glóby, přesto však nikdy nenapsal vlastní životopis. Film přivádí tohoto mimořádného muže zpět k životu pomocí animace a předkládá divákům poutavý rozhovor.