Fiktivního génia Járu Cimrmana si národ zamiloval natolik, že v anketě o největšího Čecha vyhrál hlavní cenu
Po otci Čech, po matce Rakušan, zapomenutý velikán, největší český vědec, dramatik, pedagog a vynálezce. Můžeme o tom vést spory, můžeme s tím i nesouhlasit, ale to je tak všechno, co se proti tomu dá dělat.
Za všechna zjištění o životě tohoto fiktivního génia vděčíme pilným cimrmanologům Jiřímu Šebánkovi a Zdeňku Svěrákovi. Tito dva pánové koncem šedesátých let společně vysílali legendární rozhlasový pořad Nealkoholická vinárna u Pavouka. Tam se také idea zapomenutého génia zrodila.
Jára Cimrman se v pořadu poprvé objevil na podzim roku 1966 ještě coby řidič parního válce, zaměstnanec národního podniku Stavby silnic a železnic. Pak jeho postava zmizela, aby se zanedlouho vrátila v podobě neznámého génia, o jehož životě a díle je třeba bádat. A pak už byl jen krůček k založení vlastního divadla.
Spolek našel útočiště v Malostranské besedě, kde 4. 10. 1967 uvedl hru Akt. A přibyly další osobnosti – neherci, z nichž se díky pátrání po odkazu zapomenutého českého giganta staly herecké hvězdy.
Járu Cimrmana si národ zamiloval natolik, že v anketě o největšího Čecha dostal v roce 2005 nejvíc hlasů a organizátoři ho jako neexistující osobnost museli vyřadit.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka