Fotovoltaických elektráren na střechách domů přibývá. Základem je vybrat dobrou firmu

17. srpen 2024

Fotovoltaických elektráren na střechách domů přibývá jako hub po dešti. Stejně tak roste i počet firem, které instalaci těchto slunečních elektráren nabízí. Ne všechny ale mají zkušenosti.

„Základem je vybrat si prověřenou firmu. Před dvěma lety se věnovalo montáži fotovoltaických elektráren 200 specializovaných firem. Dnes je jich 800. Firmy se mnohdy předhánějí v cenách a to bohužel na úkor kvality. O to je výběr složitější. Důležité je se podívat na reference o jejich práci,“ radí Tomáš Sysel z Institutu zdravého bydlení.

Není to o tom, že když někdo dokáže smontovat prodlužovací kabel, umí smontovat fotovoltaickou elektrárnu, byť se zdá její montáž jednoduchá. Systém by měl být komplexní, nejlépe od jednoho výrobce a jednoho dodavatele.

Montážníci by měli být proškoleni tak, aby nedocházelo ke kutilským nebo laickým chybám při montáži. „Třeba vynechání UV ochrany kabelů, vede je přes střechu nebo je ‚nacpe‘ do izolace střechy.“

Celý systém je dlouhodobě vystaven povětrnostním vlivům, a proto by měl být vysoce kvalitní. Myslet se musí i na střídače, optimizéry, bateriová úložiště a zajištění jejich provozní teploty, případně odvětrání a chlazení. 

Nosnost střechy a kabeláž

Většina firem vůbec neřeší zatížení střechy fotovoltaickými panely. Chce ušetřit na odborném statickém posudku nosnosti střechy. U starších krovů většinou řeknou, ten to unese. Firmy většinou počítají jenom hmotnost fotovoltaických panelů, ale už nepřipočítají k zatížení střechy i hmotnost konstrukce, na které panely montují. Nepočítají ani s tím, že v zimě může napadnout větší množství sněhu a ten zatížení střechy ještě zvýší.

Většina systému je dlouhodobě vystavena povětrnostním vlivům, horku, mrazům. Proto musí být vysoce kvalitní. „Kutilské firmy používají různé komponenty a pospojí je. Ano, jde to zapojit, ono to funguje, ale není to kompatibilní. Po pár letech provozu to může být velká komplikace.“

Stejné je to s panely. Většina z nich je vyrobených v Číně. Trendem čínských společností je, že každé dva, tři roky recyklují svou společnost – svůj obchodní název, a pak se ani nemáme kde domoci záruky. Samotný panel tvoří 10–20 % celkové ceny.

Důležité jsou i podstatně dražší komponenty. Střídače, optimizéry, akumulátory. Vyplatí se proto při montáži pozvat si nezávislého technika, revizního technika, který zkontroluje práci té firmy. Je to investice 5–10 000, ale v celkové ceně fotovoltaiky se vyplatí. Odhalí závady hned v zárodku a pomůže zjednat nápravu.

Bateriové úložiště – akumulátory

Vyhněte se montáži článků neurčitého původu. Ušetříte sice hodně peněz, ale jdete do rizika velkých problémů se zárukou nebo např. s požárem. Bateriové úložiště by mělo:

  • být na dobře větraném místě
  • mít vyřešené hlídání teploty článků
  • mít správné dobíjení podle typu akumulátorů

Některé firmy dokonce chtějí nevratnou zálohu – např. 30 000 Kč s tím, že prozkoumají možnost připojení k síti. Většina firem přislíbí možnost dodávat přebytky elektřiny do sítě, aniž má zmapovanou danou lokalitu.

Když dojde „na lámání chleba“, zjistí se, že možnosti jsou už naplněné a připojit se nemůžete. Než se daná lokalita posílí, může trvat i několik let. Takže si díky dotacím sice koupíte levnější fotovoltaický systém, který třeba 5 let nepřipojíte do sítě.

autor: Jiří Šobr
Spustit audio