Francie nežije jen olympiádou, jsou to i desítky hudebních festivalů, včetně těch romských
Některé patří již k zavedeným kulturním událostem, jiné si svou pozici teprve budují Letní zejména hudební festivaly lákají ve Francii i na hudbu Romů. Gypsy, Manuš, Tzigan nebo nomádská kultura láká k objevování. A samozřejmě se nejedná jen o hudbu nebo tanec. Na programu je i gastronomie a řemesla. Největší festivaly najdeme tradičně ve východní Francii, jak zjistila naše spolupracovnice, Marie Sýkorová.
Letní sezóna je v plném proudu, které festivaly jsou ještě ve Francii k vidění?
„Zmínila bych určitě festival skvěle nazvaný Tziga'Nancy, který bude na konci srpna, kde jinde než ve městě Nancy na východě Francie. Právě tato oblast je příznačná pro svou romskou a nomádskou komunitu, a to zejména v minulosti, kam přicházelo mnoho těchto obyvatel hlavně z Německa. Za tímto festivalem stojí hlavně kontrabasistka Camille Wolfrom a kytariosta Mustapha Tarfag. Ti chtěli zejména představit manušskou jazzovou hudbu, ale i ukázat umění nomádské kultury. Letos se jedná už o desátý ročník. A na programu bude koncert zpěvačky Isabelle Lemay, alias Amanite, která zabrousí i do takové klasiky, jakou jsou písně Edith Piaf. Bravurní kytarista Flavio Lorier zahraje po vzoru Djanga Reinhardta, bude to i koncert lotrinského kytaristy, který je manušského původu, a sice Matcha Wintersteina. Nesmím zapomenout ani na koncert swingové kapely s názvem Fireflies swing orchestra."
Pokud se nepletu, tento festival na východě Francie, se ale nechal inspirovat jiným, mnohem slavnějším.
„Je to tak. Sice se jedná o akci, která není v létě, ale už v dubnu, ale nelze ji opomenout. Nejpopulárnějším a průkopnickým je přehlídka nazvaná Welcome in Tziganie. Což je festival na tři dny, který se koná ve městě Saisan, na jihu Francie nedaleko Toulouse. Vznikl už v roce 2008 a postupně se vypracoval na jednu ze zásadních akci celého regionu. Zásadní je ale v tom, že se jedná hlavně o přehlídku balkánské hudby. Což je poměrně zajímavé v teritoriu, kde mnohdy vévodí spíš hudba a styly pod vlivem španělské hudby. Takže to přináší do Francie něco málo například z filmů Emira Kusturici. Dnes je to velmi oblíbená akce, která tak trochu i otevírá festivalovou sezónu."
Právě u španělských vlivů zůstaneme. V čem jsou nejvíc ve Francii patrné?
„Asi bych řekla ve flamenku. Mnohdy se totiž setkáváme s letními koncerty, které lákají na cikánské flamenko. Jako příklad uvedu třeba koncerty, které jsou v jižní části regionu Auvergne, ve střední Francii, v obci Rosieres. Ostatně odtud pochází velká romská komunita. Je to ale i v oblasti kolem Lyonu, které nabízí velké množství kulturních a hudebních akcí se zaměřením na world music.
A samozřejmě nemůžu opomenout jednu z nejvíc oblíbených oblastí a sice Arles a okolí městečka Saintes-Maries de la mer. To je zásadní nejen poutní, ale hlavně kulturní místo Romů. A právě v Arles mají v létě na programu Festival Flamenka 2024, s podtitulem “když flamenko potká cikánské housle”. V intimní atmosféře vystoupí třeba takové hudebnice a hudebníci jako Lisa Carmen, Anton Fernandez nebo Domingo Moreno. Bude se skutečně jednat o absolutní špičku flamenka jedinečnost hudby gitan."
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Amerikanista: Muskova strana to bude mít těžké. Může ale ovlivnit rozhodování o klíčových zákonech
-
Propouštění a nejasná budoucnost. České organizace popisují, jak se projevily škrty americké pomoci
-
Douglasovi ve Varech vyměnili ‚oplatku‘ za novou sošku. Projekce Formanova filmu dostala ironický tón
-
Česko 2025: Neměli bychom přemýšlet, jak v každé oblasti vychovat vrstvu nejlepších, říká expertka