I letos mají Středočeši jen malý zájem o svatby v květnových termínech

3. květen 2013

Květen je nazýván měsícem lásky, přesto Češi o svatby v máji příliš nestojí. Ani ve Středočeském kraji si letos rozhodně nemůžou stěžovat na přeplněné obřadní síně.

„K dnešnímu dni máme objednáno v květnu šest svateb. Dá se říci, že je to srovnatelné s prosincem, lednem. Je pravda, že v loňských letech bylo minimálně svateb. Tendence je mírně vzrůstající, ale opravdu mírně,“ prozradila matrikářka Dita Benešová z mladoboleslavského magistrátu.

Podobně jsou na tom i matriky v dalších středočeských městech. Například Benešov má objednáno 11 májových obřadů. Jen jeden ale proběhne na benešovské radnici, ostatní se uskuteční na Konopišti, Jemništi a ve Všeticích.

V Kolíně se v květnu nekoná přímo na radnici ani jeden svatební obřad. Zdejší matrika má nahlášené tři svatby, budoucí manželé ovšem zvolili jiné prostory. Jeden z párů si vybral například restauraci.

Ani v Hořovicích na Berounsku není o květnové svatby zájem.

„Lidově řečeno nic moc. My jsme vždycky, když nebyl v květnu zájem o svatby, využívali obřadní síň k různým opravám, malování a tak dále,“ přiblížila matrikářka Oldřiška Litošová s tím, že nahlášeny mají jenom dvě svatby.

Výjimku tvoří zřejmě jen Kladno, kde letos v květnu oddají dvacet párů. Podle vyjádření z vedení města je to za poslední roky běžný trend.

autoři: pek , Michal Trnka , Jana Huzilová , Pavel Pavlas , Radek Ctibor , Alena Rokosová
Spustit audio