Jakub Greschl překonal těžký tělesný handicap a procestoval čtvrtinu zeměkoule
Cestovat do dalekých zemí s vážným tělesným postižením, bez cestovní kanceláře a pouze sám s batohem na zádech, to je skutečná výzva. Jakub Greschl proto svůj cestovatelský projekt nazval „Nic Není Nemožné“. O svých cestách pořádá přednášky. Chce motivovat ostatní, aby své vlastní hranice a limity překonali a žili naplno.
Jakub Greschl je mladý cestovatel a fotograf, který navzdory svému handicapu procestoval už čtvrtinu zeměkoule. „Jde to, když člověk chce, i když to občas trochu bolí.“ Tato slova dnes říká s úsměvem, ale díky svému zdravotnímu stavu si prožil nelehké chvíle.
Narodil se s dětskou mozkovou obrnou, ale nevzdal to. Nakonec mu pomohla Vojtova metoda a osm těžkých operací. Chůzi dnes zvládá samostatně, neměl by ale nosit na zádech nic těžkého. To však při cestování dost dobře nejde. Od těžkého batohu ho někdy bolí záda, pro zážitky z cestování ale dokáže hodně vydržet. Poradil si už i v takové situaci, kdy si v zahraničí právě kvůli těžkému batohu vymknul rameno a sám si ho musel nahodit zpět. Měl štěstí na lidi, které na cestách potkával. Vždy cítil jejich podporu. A dnes říká, že mu každá země dala více než deset škol. Životní zkušenosti jsou totiž k nezaplacení.
Cestování si zamiloval už v dětství
Jeho rodiče i prarodiče mu chtěli vynahradit omezené pohybové možnosti a často ho brali na výlety po krásné přírodě, hradech a zámcích České republiky. Bylo to hodně náročné. Jakuba totiž museli nosit na speciálních nosítkách nebo na zádech.
Cestování si velmi oblíbil a chtěl poznávat i další země. Toužil procestovat především Skandinávii. Hned po osmnáctinách se vydal na cestu do Anglie. Musel si především vyzkoušet, jak dalece ho bude limitovat těžký batoh na zádech. Skandinávie následovala hned poté a cestu protáhl až na Island.
Dnes je Jakubovi třicet let. Procestoval už velmi podrobně 30 zemí a uskutečnil více než 85 zahraničních cest. Projel čtvrtinu zeměkoule, v plánu má ale procestovat jí celou! Jenom pro tento rok je v Jakubově cestovatelském deníku Kuba, Kypr, Sicílie, norské Lofoty a Maroko. V zimě pak Bahrain a Keňa.
Nic Není Nemožné
Cestovat do dalekých zemí bez cestovní kanceláře, navíc zcela sám s vážným tělesným postižením, je skutečná výzva. Jakub proto svůj projekt nazývá „Nic Není Nemožné“. O svých cestách pořádá přednášky, kde promítá fotografie, vypráví o historii i zajímavostech dalekých zemích a přidává také své zážitky a příběhy. A to vše s jedním cílem – motivovat ostatní, aby své vlastní hranice a limity překonali a žili naplno. Dnes pravidelně přednáší celkem pro 250 různých institucí po celé České republice.
Motivuje nejen další lidi s postižením, ale i zdravou mládež. Velmi ho totiž trápí, že dnešní mladí lidé tráví tolik času u počítačů, místo aby se zvedli a vydali se poznávat skutečný svět. Prvních dvacet zemí z finančních důvodů procestoval pouze autobusem. Dnes jsou jeho velmi žádané přednášky finančním zdrojem pro plánované cesty. Může si tak dovolit více využívat letadla a cestovat s větším komfortem.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.