K chovu koz potřebujete především zdravý selský rozum
Na venkov se vrací dříve běžný chov koz. Než si ale své první zvíře pořídíte, musíte promyslet přístřešek i krmení a uvědomit si, v jaké nadmořské výšce budete kozy chovat.
Před lety se do chovu koz pustila také rozhlasová redaktorka Veronika Králová a právě ji zpovídala Slávka Brádlová.
Potřebný přístřešek
Kozy mohou být celoročně venku, ale musejí mít možnost schovat se před větrem, prudkým sluncem a silným deštěm. Především na průvan jsou hodně citlivé.
K chovu stačí dřevěný, z jedné strany otevřený přístřešek, jehož střecha nepropouští déšť. Výhodné je opatřit střechu okapem, svádět dešťovou vodu do velké nádrže a k té připojit napáječku. Pokud není extrémní sucho, je tak o nezbytnou vodu k pití postaráno.
Krmení a pastva
Velikost pastviny závisí na počtu chovaných zvířat. Je ale nutné si uvědomit, že kozy jako milovnice pastvy, budou upřednostňovat větší plochy.
Pokud bude plocha menší, bude potřeba v zimě kozy dokrmovat senem. To musí být dobře uskladněné, aby se nezapařilo nebo nezplesnivělo.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.