K léčbě psů bylinkami je potřeba přikračovat uvážlivě
Vlna návratu k přírodním léčebným metodám zastihla i veterinární medicínu. Bylinky jsou sice mocné, ale přece jen ne všemocné, i k léčbě bylinkami, například u psů, je proto potřeba přikračovat uvážlivě. Problém je především v prokázání jejich účinnosti.
Laboratorní podmínky pro testování účinnosti bylinek se vytváří těžko. V domácím prostředí se navíc na průběhu léčení podepisuje více faktorů. Ve výsledku tak nemůžeme říct, zda pomohlo jitrocelové listí k rychlejšímu hojení rány, nebo si ji pes olizoval.
Zkušenosti z praxe
Co je lety osvědčené, můžeme ale s úspěchem používat i dnes – například odvar z dubové kůry může zklidnit problémy kolem řitního otvoru. Světlík lékařský pomáhá třeba k výplachům očí, dobře funguje heřmánkový odvar, a když se u psa objeví kašel, zkuste nejdřív jitrocelový sirup. Pokud to bude jen místní podráždění, sirup sliznici zklidní. A například spařená přeslička velmi dobře mírní otoky končetin.
Pokud ale problémy přetrvávají, pak je čas navštívit odborného lékaře a cílenou diagnostikou určit problém i následnou léčbu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.