K prevenci proti virózám patří rychlé a intenzivní větrání

11. prosinec 2024

Jak přečkat období viróz i chřipkových epidemií ve zdraví? To je otázka, kterou si nyní klade mnoho lidí. Aby neonemocněli, snaží se v lékárnách nakupovat vitamíny i podpůrné přípravky na posílení imunity. Ovšem někdy stačí málo. Například zajistit, aby se bacily a viry nešířily vzduchem a také dodržovat zásadní pravidla především v situacích, kdy máme nemocného ve své blízkosti.

Větrání v zimním období je pro naše zdraví nutností. Má ale smysl pouze tehdy, když se větrá pravidelně a důsledně. Jinak větráme v obýváku a jinak v ložnici. Jednodušší je správné větrání v místnostech, kde přes den přebýváme.

Nejdříve je nutné si uvědomit, jakou chceme provozní teplotu. Přetopené místnosti zdraví neprospějí, ideální teplota je 21 – 23°C. Větráme krátce, intenzívně a nárazově. Důležité je takto větrat několikrát za den, minimálně 5 – 6krát. Abyste se kvůli větrání nakonec ještě nenastydli, určitě je lepší, pokud se na dobu větrání přiobléknete nebo nejlépe danou místnost po dobu větrání opustíte.

V ložnici větráme nepřímým způsobem

Ideální způsob větrání interiéru je krátce a intenzivně a několikrát za den. Nenechat dlouho okno otevřená, aby interiér nevymrznul. Jinak větráme v ložnici, kde spíme. Přímé větrání např. ventilačkou není vhodné, protože hrozí, že se můžeme v zimě během spánku nastydnout.

Nejlepší způsob větrání je nepřímý. To znamená přes vedlejší místnost, ze které čerstvý vzduch proudí k nám. Největší problém pro organismus v nočním období je totiž průvan. Pokud tento způsob větrání nemůžete doma zajistit, lepší varianta je pořádně před spaním vyvětrat a pak už na noc okna zavřít. K tomu je nutné připomenout jednu praktickou věc - při nárazovém větrání nezapomeňte po dobu větrání stáhnout termostatickou hlavici na ústředním topení. V opačném případě totiž radiátor začne díky studenému vzduchu od okna intenzívně topit. Takže budete nejen plýtvat energií, ale navíc se váš byt opět rychle vyhřeje.

Pokud nevětráte, riskujeme zdravotní komplikace

Pokud nevětráte, riskujeme ztrátu přirozené odolnosti. Trvalé větrání zvyšuje naší otužilost vůči vnějšímu prostředí. Každé větrání navíc udržuje dané klima v rovnováze. Pro plísně a bakterie je zde o hodně těžší způsob přežití a regenerace, než v zatuchlé místnosti, plné vlhkosti.

Větráním navíc zajistíte obměnu vzduchu a tím se zbavíte také nechtěných virů a bakterií, které hrozí především v případě přítomných nemocných osob. Na větrání proto myslete i v případě, že onemocněl někdo z rodinných příslušníků. Nemocný by měl v rámci bytové jednotky mít k léčbě samostatnou místnost. I zde je nutné pravidelné větrání. Pokud větráme v zimním období, nemocný by samozřejmě měl danou místnost v tomto čase opustit. Čas během větrání můžete navíc v rámci péče o nemocného využít například k převlečení lůžkovin. Obzvláště v případě pocení je zvýšená péče o sucho a čistotu lůžkovin nemocného nutností.

Spustit audio