Kdo jedl první zmrzlinu? Znali ji už staří Římané. Na jeden kopeček zmrzliny je prý třeba padesát líznutí
Věděli jste, že zmrzlinu znali už staří Peršané, Egypťané a miloval ji i římský císař Nero? Tehdy to byl ale pouze sníh ochucený ovocnou šťávou a medem.
Římští císařové si ho nechávali přivážet z hor, například Olympu nebo Etny. Římané tehdy už znali speciální podzemní skladovací prostory, v nichž sníh uchovávali i v létě.
Staří Číňané vyráběli tuto pochoutku za pomoci ledku, který směs namrazil. Ze starého Mongolska pocházejí zprávy o výrobě zmrzliny z kobylího, kozího nebo velbloudího mléka. Tato receptura se ve 13. století dostala do Itálie díky slavnému cestovateli Marcu Polovi a odtud se začala šířit do celé Evropy.
Zmrzlinový kornout se ovšem zrodil v Americe, a to na počátku minulého století. Prý se to stalo tak, že jistému pouličnímu zmrzlináři – byl to Ital a jmenoval se Marchioni – došly skleněné misky. Navíc byly křehké, a kdo by se s nimi pořád umýval! Naštěstí pro zmrzlináře stál nedaleko stánek s vaflemi. S majitelem dali hlavy dohromady, a tak vznikl jedlý kornout. Na jeden kopeček zmrzliny je prý třeba zhruba padesát líznutí.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.