Ke zpívání na jevišti mám velký respekt, říká s pokorou herec Daniel Bambas. Možná i proto muzikály miluje
Daniel Bambas se považuje za herce, jehož místo je hlavně na divadelních prknech v činohře. Přesto má na kontě i několik úspěšných muzikálových rolí, zkušenosti s hraním ve filmech a také účinkování ve velmi populárních televizních seriálech. Diváci ho mohli vidět například i v nekonečné Ulici anebo svého času velmi slavných Rodinných poutech. Zazářil také v inscenacích Do naha, Noc na Karlštejně anebo Cikáni jdou do nebe.
„Jsem především divadelní herec. Množství mé práce v divadle a v televizi, to je opravdu velký nepoměr. Ale chápu, že dosah seriálů je mnohem větší. Já jsem za své účinkování v nich rád a určitě se televizní práci nebráním,“ přiznává Daniel Bambas. Diváci ho dobře znají nejen z Rodinných pout nebo Ulice, ale také třeba ze série Jak si nepodělat život anebo ze slovenské verze Ordinace v růžové zahradě.
Na divadelních prknech se Daniel Bambas neproslavil jenom činoherními rolemi, mnohokrát ho mohli diváci obdivovat také v muzikálech. „Ke zpívání na jevišti mám velký respekt, necítím se v tom tak silný v kramflecích,“ prozrazuje. Přesto například účinkování v legendární inscenaci Cikáni jdou do nebe patří mezi jeho největší profesní divadelní zážitky vůbec. „Byla to má největší pěvecká role a navíc specifická. Nejdřív jsme všichni prošli workshopem Idy Kelarové. Dodnes z toho čerpám,“ vzpomíná.
Daniel Bambas v roce 2018 získal cenu Thálie v kategorii nejlepší herec za ztvárnění hlavní role ve hře Krás(k)a na scéně v Městském divadle Mladá Boleslav. Dvacet let strávil v pražském Divadle na Vinohradech, letos v září tam svoje angažmá ukončil. „Stále tam ale ještě dohrávám,“ ujišťuje herec, „můj odchod nebyl impulsivním rozhodnutím. Ale z mnoha důvodů jsem cítil, že je to správný krok.“
Proč Daniel Bambas poslední dobou často kupuje letenky do Dánska? Jak se coby gymnazista ocitl na rok v rakouském klášteře? Kvůli čemu se kdysi bál Borise Rösnera? Nejen to se dozvíte při poslechu celého pořadu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.