Kouřimskou kapli sv. Kateřiny zdobí fresky andělů hrajících na středověké nástroje
Ve středočeské Kouřimi stojí kostel sv. Štěpána, který nechal postavit král Přemysl Otakar II. Stavba začala založením kněžiště spolu s jedinečnou kaplí sv. Kateřiny, která je považována za jednu z nejcennějších památek raně gotické architektury v Čechách. Její součástí je drobná prostora vyhloubená pod úrovní podlahy, kde býval ve velikonočním čase upravován symbolický Boží hrob, do kterého se dá po několika schodech sestoupit.
Kaple má osmiboký tvar a úchvatnou hvězdicovitou klenbu spočívající na středovém svazkovém pilíři. Jedná se o nejstarší zachovalou ukázku užití trojpaprskového klenebního systému ve střední Evropě.
Pod vrstvou několika nátěrů a omítek objevili restaurátoři na stěnách a klenbě v letech 1999 až 2006 unikátní gotické nástěnné malby z doby kolem roku 1410. Fresky mají vedle historické hodnoty také mimořádnou cenu z hlediska muzikologie. Jedinečnost malířské výzdoby spočívá ve vyobrazení andělského kůru na klenbě, kde 24 andělů hraje na rozmanité středověké hudební nástroje.
Raritou jsou andělé hrající na dudy, bubínek, triangl nebo trumšajt – nástroj, kterému se v italštině říká „tromba marina“ neboli námořnická tuba. V dávné minulosti totiž trumšajt využívali námořníci k orientaci v mlze na moři.
Další andělé pak hrají na harfu, šalmaj, zvonky, fidulu, trubku, portativ, loutnu a méně známé středověké nástroje – kvinternu, žaltář, citeru a tzv. české křídlo – středověký vícestrunný drnkací nástroj, jehož původ bývá spojován s českými zeměmi.
Na stěnách kaple najdete ale i obrazy, které se vztahují k legendě sv. Kateřiny. Ve středověku do kaple vletěl kulový blesk, který na jedné stěně malbu poškodil. Dodnes je v tomto místě možné vidět rýhy ve zdivu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Dům vytopila voda, pozemek a studnu zamořil topný olej. Penzistce s úklidem pomáhá dobrovolník
-
ŽIVĚ: Sparta v derby se Slavií snižuje na 1:2, trefil se Rrahmani. Radiožurnál Sport vysílá přímý přenos
-
Je to věc, která se určitě stane, říká šéfka sociálních demokratů Maláčová k jednáním s komunisty
-
Politolog Jüptner: ANO v Královéhradeckém kraji tahá za silnější provaz. Koalice by se jim ale hodila