Lenka Šimková o zvládnutí poruch plodnosti
S terapeutkou a lektorkou Lenkou Šimkovou jsme hovořili o řešení a zvládnutí poruch plodnosti.
Mluvili jsme o příčinách poruch plodnosti. Probírali jsme, s jakými potížemi se tyto páry potýkají. Povídali jsme si o tom, co všechno musí podstoupit, když absolvují léčbu poruch plodnosti. A debatovali jsme o tom, s jakými potížemi se kvůli tomu mohou ve vztahu potýkat.
Cesta k vytouženému miminku bývá někdy velmi složitá. Podle statistiky má některou z poruch plodnosti asi každý pátý až šestý pár. Jde tedy zhruba o 15 - 20 % populace.
Stejně jako jiné nemoci mají také poruchy plodnosti svůj odraz nejen v tělesném, ale také v psychickém stavu těch, kteří se s nimi potýkají. Někdy jako rozmanitě se projevující doprovod dlouhotrvající a nejisté léčby, jindy dokonce jako "hlavní podezřelý" u těch pacientů, kde nebyla shledána žádná prokazatelná příčina nemožnosti počít vlastní dítě.
První pochybnosti a obavy většinou přicházejí v době, kdy se pár delší dobu pokouší počít dítě a stále se to nedaří. Tyto pochybnosti mají i svou pozitivní roli, protože se vlastně stávají impulsem k tomu, aby partneři zašli na první vyšetření a případně se začali léčit.
Jiné projevy na psychické úrovni jsou spíše svázány s tím, jakou má dotyčný člověk představu o svém životě a nakolik se tato představa rozchází se současnou realitou. Typicky ženy, pro které bývá snazší o svých pocitech mluvit, hovoří o tom, jak těžko zvládají každé další narození dítěte v rodině nebo u blízkých přátel.
O mužích se v souvislosti s léčbou neplodnosti hovoří často buď v tom smyslu, že jsou odolnější a nepřipouštějí si to tak jako ženy, nebo naopak vzhledem k tomu, že jak jsou "ješitní", prožívají vše daleko hůř (zvláště, když oni sami jsou nositeli nepříznivé diagnózy). Ve skutečnosti je to hodně individuální - pár od páru jiné.
Odborníci radí několik způsobů, co může v této životní situaci páru pomáhat. Například by partneři neměli být se svým problémem sami. Pomoc mohou hledat u nejbližšího okolí i u odborníků. Vhodné je i sehnat si informace o léčbě a najít takového lékaře, kterému důvěřují.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.