Letadla, vzducholodě i drony od roku 1890 do konce 20. století. V libereckém Technickém muzeu můžete být s hlavou v oblacích

18. červen 2025

Největší audioportál na českém internetu

Spitfire z 2. světové války na výsavě S hlavou v oblacích v Technickém muzeu v Liberci | Foto: Karolína Lašáková, Český rozhlas

Na výstavě S hlavou v oblacích se byla podívat redaktorka Karolína Lašáková

Vzducholoď velká jako parník, letadla z obou světových válek i dron připomínající můru. Nová výstava v libereckém Technickém muzeu představuje velkoformátové modely ikonických letounů i dalších létajících strojů minulého i předminulého století.

Návštěvníci Technického muzea v Liberci se můžou na okamžik podívat do historie. Nová výstava s názvem S hlavou v oblacích nabízí velkoformátové modely letadel, vzducholodí i dronů od roku 1890 do konce 20. století. Návštěvníci si taky můžou vyzkoušet sedadlo pilota s nožními pedály nebo zmenšený vzdušný tunel.

„Ta barva letadla určitě mnoha posluchačům napoví, že je to letadlo z té pověstné červené letky z první světové války barona Riedhoffena, který měl svoje letadlo natřené na červeno, aby ukázal sílu jako letecké eso. Je to trojplošník Fokker,“ vysvětluje mi Jiří Konvalinka z Technického muzea v Liberci u jednoho z modelů nové výstavy.

Nad hlavami návštěvníků výstavy se také vznáší asi tři a půl metru dlouhou vzducholoď. „To je model lodi Graff Zepelin. Ta vzducholoď byla obrovská, měřila stejně jako zaoceánský parník, takže zhruba 250 metrů. To je příklad mrtvé větve letecké techniky, kdy se vzducholodi využívaly pro přepravu mnoha lidí nebo případně i nákladu,“ říká pan Konvalinka.

Na výstavě jsou i letouny, které zásadně ovlivnily průběh obou světových válek. Které to například jsou? Poslechněte si reportáž.

Mohlo by vás zajímat

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu