Marek Mojžíšek
Vede programové řady Radiodokument, Člověčiny, eRko, speciální podcastové série.
Vystudoval divadelní režii na JAMU. Jako dramaturg připravuje Radiodokument na ČRo Vltava a podcastové série. Autorsky se pak podílí na cyklech Úžasné životy, Momenty a Návraty do minulosti, stejně tak jako na několika samostatných dokumentech.
Několik let pracoval pro aerolinky a díky tomu procestoval skoro celý svět. Zkušenost a možnost vidět, jak žije „druhá polovina světa“, ho nesmírně ovlivnila a obohatila. Ve volném čase se vrací k divadelní režii nebo tvoří audio dokumenty jako autor. Pokud zrovna není v rádiu, nejspíš je v kuchyni a vaří něco thajského nebo japonského. V rozhlase nejraději poslouchá cokoliv, co se věnuje historii, divadlu a opeře.
Všechny články
-
František Josef I. se řadí mezi nejdéle vládnoucí panovníky. Na trůnu byl takřka 68 let
Když v roce 1848 usedal na trůn rakouského císařství mladý, pouze osmnáctiletý František Josef I., nikdo netušil, že se stane naším nejdéle panujícím vládcem.
-
Svatá Hora a uctívání Panny Marie vrátilo starci zrak. Potvrdili to svědci i lékařská dobrozdání
Uctívání Panny Marie na Svaté hoře u Příbrami zosobňovala známá soška Panny Marie Svatohorské. Ta se ale často stěhovala.
-
Západ selhal. Když je člověk zatvrzelý, tak se poučí jedině z katastrofy, říká Václav Bělohradský
Filosof Václav Bělohradský mluví o tom, proč se vytrácí důvěra v demokracii, proč Západ selhal jako lídr světové komunikace a vzpomíná i na emigraci do Itálie.
-
Gustav Frištenský byl evropskou zápasnickou hvězdou, přitom ale stále hospodařil na svém statku
Sportovní hvězdy se začaly rodit na konci 19. století. Zápas řeckořímský stál na vrcholu popularity a na vrcholu byl i Gustav Frištenský, rodák z Křečhoře u Kolína.
-
Bitva na Bílé hoře spíš připomínala šarvátku, po dvou hodinách bylo hotovo. Mýtus ale žije dodnes
Pojem, který zná snad každý Čech. Spojuje hrdinný odpor protestantského českého lidu proti německé katolické moci – zjednodušeně řečeno. Jenže historie bývá složitější.
-
Osvobozené divadlo vzniklo jako divadelní sekce skupiny Devětsil. Vest pocket revue překvapila
Osvobozené divadlo je nerozlučně spjato se jmény Jiřího Voskovce a Jana Wericha. Ale jeho počátky má na svědomí skupina dalších výrazných umělců meziválečné doby.
-
Nikdy jsem příliš nerozlišoval mezi prací pro film nebo televizi, říká Karel Smyczek
Režisér Karel Smyczek vypráví o prvních vzpomínkách z Barrandova, popisuje jak je i přes vážnou nemoc těžké odtrhnout se od světa filmu.
-
Břetislav I. byl úspěšný panovník i válečník. Za manželku si vybral Jitku, kterou unesl z kláštera
„Břetislav, z jinochů nejkrásnější a hrdina nejudatnější.“ Tak knížete tituluje kronikář Kosmas. Nazývá ho dokonce českým Achillem.
-
Rukopis Královédvorský obsahoval básnické výjevy z dávné historie českého národa. Šlo ale o podvrh
Národní obrození bylo bohulibou snahou několika českých vzdělanců navrátit obyvatelům českých zemí jejich jazyk. Používali při tom ale i ne úplně čestné taktiky.
-
Toleranční patent Josefa II. z roku 1781 otřásl dominantním postavením katolické církve
V 18. století se začaly v Evropě rozvíjet manufaktury a moderní výrobní postupy. Jak nalákat zahraniční řemeslníky do českých zemí? Byla tu otázka víry.
Stránky
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- …
- následující ›
- poslední »