Momentální dění kolem bitcoinu je anomálie. Očekávám jeho cenovou korekci, říká ekonom
Objem obchodu s bitcoiny a dalšími kryptoměnami letos v Česku vzrostl o třetinu na zhruba 4 miliardy korun. Cena bitcoinu přitom od začátku roku stoupla na trojnásobek. Co se dá od bitcoinu očekávat v dalších měsících a letech? Je to jen bublina, která splaskne? A jak vlastně bitcoin a další kryptoměny fungují? Hostem Tomáše Pancíře ve Dvaceti minutách Radiožurnálu byl hlavní ekonom společnosti BH Securities Štěpán Křeček.
Momentální dění kolem bitcoinu je anomálie. Očekávám jeho cenovou korekci, říká ekonom
Neodpustím si jednu otázku, na kterou samozřejmě nečekám jasnou a přesnou odpověď, protože kdybychom ji znali, tak by se z nás stali milionáři. Jak vidíte budoucnost? Kam se cena bitcoinu může dostat v dalších měsících?
To, co zažíváme nyní, je trochu anomálie. Bitcoin je v tuto chvíli velice drahý, tak bych očekával nějakou cenovou korekci zpátky pod 20 tisíc dolarů. Bitcoin je volatilním aktivem, což znamená, že proměnlivost jeho ceny je vysoká. Jestli ulétne o desítky procent nahoru, nebo dolů bychom se neměli divit. Je to jedna z běžných součástí charakteristik této měny.
Čtěte také
Jak vlastně kryptoměny fungují? Základní princip je, že jde o digitální měnu, která je absolutně nezávislá na státech, centrálních bankách a oficiálních institucích. Opravdu tam není nikdo, kdo by to celé vedl?
Na začátku byl vytvořen vzorec, podle kterého se bitcoin má chovat. Teď tomu tak skutečně je a již několik let v tom programu nebyla žádná chyba. Na druhou stranu bych neřekl, že je ta měna naprosto nezávislá na tom, co se děje v centrálních institucích. Viděli jsme, že když některá centrální banka zakázala obchodovat s bitcoinem na svém území, poškodilo ho to. Viděli jsme to v USA, Evropské unii i Číně.
Aby celý ten systém mohl fungovat, tak někde musí být centrální databáze, která eviduje, kdo má kolik bitcoinů na svém účtu a eviduje veškeré transakce. Kde ta databáze je? A jak je zabezpečená?
Je to rozptýlený systém takzvaného blockchainu. Existuje spousta částí toho systému roztroušených po celém světě. Když se tyto útržky pospojují správným způsobem, tak ten systém funguje, jak má. Někteří lidé dostávají peníze za takzvanou těžbu. Tím, že ho těží, umožňují provádění transakcí na této kryptoměně, takže je tam finanční motivace k tomu, aby ten systém pořád fungoval. Ukazuje se, že jak byl bitcoin navržen, je to odolná architektura. Existují i modernější kryptoměny, které ale nejsou tak úspěšné.
Související
-
Důraz na osobní svobodu je důležitá hodnota, na níž stojí bitcoin, vysvětluje odborník
Pavel Moravec se zabývá získáváním a zabezpečením měny budoucnosti. V čem mohou být bitcoiny užitečné? Jsou vhodné k investicím? A proč jejich cena nikdy nespadne na nulu?
-
Blockchain a kryptoměny nejsou jen pro muže, tvrdí zakladatelky hnutí CryptoChicks
Mnozí lidé stále vnímají kryptoměnu jako okrajovou záležitost pro nadšence. To se rozhodla změnit kanadská nezisková organizace CryptoChicks.
-
Bitcoin je typická spekulace, navíc podporuje světovou šedou...
Za loňský rok přinesl bitcoin svým majitelům více než 1000% výnos. Skeptikové se ale domnívají, že jde jen o nafouklou bublinu, která brzy splaskne. Jaký osud čeká ...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.