Národní muzeum v 19. století sídlilo ve šlechtických palácích. Sbírky šlechticů se staly základními kameny muzejní kolekce
Věděli jste, že Národní muzeum se několikrát stěhovalo a pobývalo i ve šlechtických palácích? Se sílícím národním povědomím se v českých zemích roku 1818 spojili členové akademické obce a šlechtici a založili instituci s názvem Wlastenské muzeum.
Právě šlechtické sbírky, například paleontologické a botanické, ale i vycpaná zvěř či staré rukopisy, se staly základními kameny muzejní kolekce. Mezi osobnostmi, které se o vznik muzea zasloužily, patří například Palacký, Purkyně, Bolsano, Barrande, přičemž faktickými zakladateli byli hrabě František Josef z Klebelsbergu a jeho bratranec Kašpar Maria ze Šternberka, paleontolog světového významu.
Nejprve sbírky našly domov ve Šternberském paláci na Hradčanech, v roce 1846 pak přesídlily do dalšího aristokratického domu, tentokrát k Nostitzům v ulici na Příkopě. Tam setrvaly až do roku 1892, kdy na horním konci Václavského náměstí vyrostla monumentální budova architekta Josefa Schulze. Národní muzeum konečně získalo svůj stálý reprezentativní domov a posléze k němu přidalo několik dalších budov.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka