Nejchytřejší ženská v Československu, řekl o Miladě Horákové její politický souputník. Do poslední chvíle zůstala věrná sama sobě a svým zásadám
Česká politička, která pro své přesvědčení obětovala to nejcennější – vlastní život.
Milada Horáková byla politicky aktivní už za první republiky. Jako úřednice a později poslankyně se věnovala především sociální oblasti. Podle pamětníků byla vtipná, charismatická, citlivá. Politický souputník Vojta Beneš o ní říkával, že byla „nejchytřejší ženská v Československu“.
Vzhledem ke svým postojům a spolupráci s odbojem strávila většinu druhé světové války v nacistických věznicích. Gestapo ji zatklo už v roce 1940. Ani brutální výslechy a hrozba trestu smrti ji nezlomily.
Po válce pokračovala v politické činnosti a jako zastánkyně demokratických hodnot byla od února 1948 nepohodlná komunistickému totalitnímu režimu. V roce 1949 ji státní bezpečnost spolu s dalšími zatkla a obvinila z plánování státního převratu.
Po zinscenovaném procesu, ve kterém nepodlehla tlaku odříkávat předem naučené výpovědi, si vyslechla rozsudek smrti. Neodvrátilo ho ani to, že o milost pro ni žádali nejen její dcera Jana a otec Čeněk, ale i Albert Einstein nebo Winston Churchill.
Poprava byla vykonána 27. června 1950 brzy ráno. Milada Horáková do poslední chvíle zůstala věrná sama sobě a svým zásadám. Její myšlenky můžeme ocenit i díky dochovaným dopisům.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.