Největší sbírku klystýrů vlastní Jiří Maria Sieber. Přivedl ho k nim zájem o vojenskou historii. Klystýr měl před bitvou praktický význam
Lidé sbírají leccos. Například Jiří Maria Sieber, zakladatel Sudetského muzea, má kromě mnoha dalších předmětů zhruba 140 klystýrů. Toto číslo činí jeho sbírku největší známou na světě.
Ke klystýrům ho přivedl zájem o vojenskou historii. Před lety koupil náhodou spolu s dalšími předměty také jeden vojenský klystýr z první světové války. Ten měl tehdy svůj praktický význam: vojáci si před bitvou dávali sami sobě klystýr, aby se jim v případě zranění nedostala do břicha natrávená strava a nedošlo k infekci.
Sbírka však prezentuje i civilní nástroje na tuto choulostivou proceduru, kterou lékaři v minulosti běžně doporučovali. Kolekce obsahuje nádoby z kovu i ze skla, velké dvoulitrové i malé, určené pro děti. Nejstarší klystýr pochází z roku 1840.
Sbírku klystýrů si můžete po předchozí rezervaci prohlédnout ve Válečném muzeu Sudety v Mostě, je umístěna v jednom z tamních protiatomových krytů.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.