Alena Blažejovská
Připravuje magazín Zelný rynk. Je dramaturgyní pořadu Radiokniha.
Do rozhlasu nastoupila v roce 1986 během svých studií na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity (tehdy UJEP), kde vystudovala češtinu a dějepis. Jako členka Tvůrčí skupiny Drama a literatura má v současnosti na starosti dramaturgii programové řady Radiokniha na Českém rozhlase Plus. Zabývá se také dramaturgií a autorskou tvorbou literárních a kulturních pořadů pro stanici Český rozhlas Vltava.
Od roku 1996 připravuje pro vysílání Českého rozhlasu Brno literárně-publicistický magazín Zelný rynk, který dostal Cenu programového ředitele Českého rozhlasu za rok 2000. V roce 2018 převzala v souvislosti s tvorbou Zelného rynku Cenu generálního ředitele Českého rozhlasu.
Čtěte také
Ze záliby navíc natáčí rozhlasové dokumenty. Tato tvorba získala několik ocenění: v roce 2008 2. cena v soutěži Report za rozhlasový dokument Drnka a v roce 2010 2. cena v soutěži Report za rozhlasový dokument Všechno mám aneb krabice od banánů (portrét Věry Mikuláškové). V roce 2016 obdržela 3. cenu v soutěži Prix Non pereant – Média na pomoc památkám za reportáž o archeologickém výzkumu v Tasově, odvysílanou v magazínu Zelný rynk.
Čtěte také
Roku 2017 získala v této soutěži 1. cenu za dokument Ten příběh mě oslovil – Czech National Trust. Roku 2020 reprezentovala Český rozhlas na prestižním nesoutěžním festivalu rozhlasových dokumentů International Feature Conference s dokumentem Muž, který sází stromy, jehož „hrdinou“ je les, kterým provází lesník, hudebník a básník Jiří Nohel. Tento dokument získal také cenu studentské poroty na festivalu Prix Bohemia Radio v roce 2019.
V roce 2000 se po výzvě Antonína Přidala stala pedagožkou v Ateliéru rozhlasové a televizní dramaturgie a scenáristiky na Divadelní fakultě JAMU v Brně. V roce 2008 se habilitovala v oboru Dramatická umění, tématem její habilitační práce bylo Rozhlasové literární pásmo. Roku 2019 byla jmenována profesorkou.
S Radimem Kopáčem vydala knihu rozhovorů s básníky Popiš mi tu proměnu (2010).
Narodila se v Brně, kde bydlí s výjimkou šesti let, které s rodiči prožila na Kubě. Její otec Karel Kopřiva působil jako sólový kontrabasista v Národním symfonickém orchestru v Havaně, v 70. letech vedl kontrabasovou třídu na prestižní škole Instituto Superior de Arte v Cubanacánu.
Je držitelkou Ceny města Brna v oblasti žurnalistiky a publicistiky pro rok 2017.
Všechny články
-
Ota Pavel mezi běsy a sportem. Nahlédněte do hlubin spisovatelova života, který vyhasl příliš brzy
Toužil stát se spisovatelem, a to se mu podařilo. Sláva a bohatství ho ale nečekaly. Prožijte s Radioknihou bolestivý i radostný život Oty Pavla (1930–1973).
-
Na festivalu Měsíc autorského čtení potkáte své oblíbené spisovatele z Česka i ze světa
Poslechněte si fejeton slovenské studentky JAMU Evy Bučekové, rozhovor s dramaturgem mezinárodního festivalu Měsíc autorského čtení Pavlem Drábkem a četbu na pokračování.
-
Zelný rynk vás zavede do Vyškova a Tišnova – a pak ještě do brněnského metra
Poslechněte si fejeton studentky JAMU Kláry Klocové Zkouška dospělosti nebo rozhovor s předsedkyní tišnovské Společnosti Anny Pammrové Helenou Pernicovou.
-
Za kulturou do Brna. Studentský fejeton i reportáž z konference Bílá místa židovské Moravy a Vídně
Poslechněte si fejeton studentky Divadelní fakulty JAMU Elišky Kubečkové, reportáž Evy Schulzové z konference Bílá místa židovské Moravy a Vídně i další díl četby.
-
Hořká komedie i pivo. Zelný rynk zve na Kuchyňské porno a k poslechu studentských fejetonů
Chodíte rádi do divadla na komedie? Na herce, co znáte z televize, nebo i na hořké komedie, při kterých zatrne?
-
Sto let? Větší problém než krátký život je život beze smyslu, soudí magazín Zelný rynk
Poslechněte si fejeton Jana Krejčího O těch, co by tu mohli žít ještě sto let, rozhovor se spisovatelkou Markétou Hejkalovou nad knihou Století na vlnách.
-
Víte, jak správně malovat anděly, nebo aspoň ptáky? Vysvětlení nabízí magazín Zelný rynk
Poslechněte si fejeton Marie Iljašenko Jak namalovat anděla, komentované dopisy Jakuba Demla Václavu Maršíkovi a pokračování četby z knihy Bogdana Trojaka Brněnské metro.
-
O různých podobách lásky – k Bohu, Zemi, potokům a rybám, ale i k mrtvé básnířce
Poslechněte si fejeton Radka Štěpánka Tvářnost Země, vyznání studentky JAMU Kristýny Fantové starořecké básnířce Sapfó, pokračování četby z knihy Bogdana Trojaka.
-
Zběhové, kolaboranti, vězni, partyzáni a vojáci na konci války. Cílek: Čas vítězů, čas poražených
Uznávaný autor literatury faktu předkládá ve svém díle barvitou mozaiku zabývající se dějinami každodennosti v životě prostých občanů z konce druhé světové války.
-
Pamatujme na naše hrdiny, připomíná v souvislosti s 80. výročím konce druhé světové války Zelný rynk
Poslechněte si fejeton Milana Mundiera, reportáž z výstavy Pozdrav Igoru Zhořovi v Domě umění města Brna a devátou část četby z knihy Bogdana Trojaka Brněnské metro.
Stránky
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- …
- následující ›
- poslední »