„Umím si představit, že smrt papeže a nový papež připraví nějaké zdržení, ale to může být otázka týdnů nebo krátkých měsíců,“ říká ke jmenování nového pražského arcibiskupa ten stávající Jan Graubner.
„V posledních třech letech jsme hodně přemýšleli o tom, kdo jsme, jaký máme vztah k Rusku a jak jsme na něm závislí," říká expertka Aijan Sharshenova z Biškeku.
„Nikdy nemůžete nahradit osobní setkání a možnost osobního rozhovoru tím, že si voláte nebo posíláte zprávy. Je dobře, že jednou za čas k němu dojde i na té bilaterální úrovni,“ říká Pojar.
Jeden svět na školách pomáhá studentům zamyslet se nad světem, ve kterém žijeme. „Mladé lidé tak najednou mají možnost se do tématu hlouběji ponořit,“ říká ředitel projektu Karel Strachota.
„Na jednáních slýchávám od korejských představitelů: slíbili jsme, že dodáme včas a dodržíme cenu,“ popisuje v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu prezident Hospodářské komory Zdeněk Zajíček.
Jaké ekonomické úkoly a výzvy bude mít na stole příští vláda, bez ohledu na to, kdo ji bude sestavovat? Co bude třeba udělat s daňovým či penzijním systémem?
Německé strany CDU/CSU a SPD uzavřeli dohodu o vzniku vlády. „Ukázalo to, že stále je možné postavit vládu na půdorysu politického středu,“ říká politolog Lukáš Novotný.
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) od 1. dubna pověřil řízením Fakultní nemocnice v Motole dosavadního ředitele Nemocnice Na Homolce Petra Poloučka.
„Že by EU měla v průměru taková cla, to slyšíme poprvé, protože doposud se uvádí 3.9 procenta,“ poznamenala ekonomická analytička Českého rozhlasu Jana Klímová.
„Problém je v tom, že některé strany kampaň dělají nepřetržitě, celé volební období, jak jistě vnímá veřejnost. Potom je těžké stanovit, které období má být regulované,“ říká Sivera.
Hokejová extraliga přinesla vulgární urážky nebo fanoušky, kteří uvolnili šrouby u plexiskla. Hostem Dvaceti minut Radiožurnálu byl prezident Asociace profesionálních klubů ledního hokeje Jan Tůma.
„Na snížení důvěry v justici může mít vliv to, že se musíme neustále domáhat, aby platy nebyly nezákonně snižovány,“ říká v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu předseda Nejvyššího soudu Petr Angyalossy.
„Principy olympionismu patří k dodržování olympijského příměří po dobu olympiády. Sportovci země, která porušila mezinárodní právo, by se neměli zúčastňovat olympijských her,“ říká Michael Žantovský.
Po listopadové nehodě v Novém Sadu se v Srbsku vzedmuly studentské protesty. Demonstrující požadují řádné fungování státních institucí a přijetí odpovědnosti za 15 mrtvých, které si tragédie vyžádala.
„Vidíme, že na to déšť skutečně působí, a teď s obavami a napětím očekáváme vzorky, které bychom měli vidět ráno,“ říká ředitel České inspekce životního prostředí Petr Bejček.
Premiér Fiala s ministrem vnitra Rakušanem chtějí zpřísnit azylovou a návratovou politiku. „Žadatelů o azyl je u nás tak málo, že to vnímám spíše jako předvolební výkřik,“ uvedl Martin Rozumek
Donald Trump během svého proslovu v americkém Kongresu uvedl, že v úterý obdržel dopis od ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského o tom, že je Ukrajina připravena podepsat dohodu o nerostech.
Uběhlo pět let od prvního případu covidu-19 objeveného v Česku. Série Radiožurnálu připomíná i to, jak tehdy na rodící se pandemii reagovaly Spojené státy a jak jsou na tom pět let poté.
Podobně reagoval i gruzínský premiér. „Trumpa a jeho mírové úsilí odsuzují jeden po druhém lidé, kteří jsou zodpovědní za krvavou válku a chladnokrevné vyvraždění Ukrajiny a tisíců Ukrajinců.“
„Persekuce probíhaly dost jinak, i proto je složitější obraz holokaustu Romů na Slovensku zvedat, nehledě na všeobecnou ignoraci informací o historii Romů,“ říká romistka Helena Sadílková.