Novorozence v nymburské nemocnici pomáhá chránit nový inkubátor

4. listopad 2015

Další přístroj, který má chránit život a zdraví čerstně narozených dětí, získala nymburská nemocnice. Inkubátor za téměř 218 tisíc korun místnímu novorozeneckému oddělení věnoval Nadační fond Kapka naděje.

Když novorozeneckému oddělení nymburské nemocnice dosloužil starý inkubátor, obrátil se o pomoc na Nadační fond Kapka naděje. A ten mu - jako už několikrát - pomohl. Přístroj za víc než 200 tisíc korun koupil.

Inkubátor je podle vedoucího novorozeneckého oddělení nemocnice Radomíra Pavluva pro chod oddělení nezbytný. Lékaři ho využívají denně pro děti, které potřebují nitrožilní výživu, zvýšený příjem kyslíku nebo mají potíže s regulací teploty.

Pro nymburskou neonatologii to není jediný přístroj, který dostala darem. Od září má například jako jedna z deseti nemocnic v Česku oxymetr. Tím se měří nasycení krve kyslíkem. Nemocnice jej využívá k vyšetření skrytých srdečních vad u novorozenců.

Pomoc lékařům má také moderní resuscitační přístroj Neo Puff, který využívají u novorozenců po porodu, kteří jsou v dechové tísni.

„Posledním novým, ovšem neméně potřebným přístrojem, je nejmodernější LED diodová fototerapie s vysokou účinností. Ta pomáhá miminkům, která onemocní hyperbilirubinemií známou pod rozšířeným označením novorozenecká žloutenka. Výhodou zařízení s LED technologií je vysoká intenzita záření s vysokou účinností a LED diody s dlouhou životností,“ vysvětluje lékař Radomír Pavluv.

autor: jum
Spustit audio