O ručním vázání knih, archeologickém objevu v Izraeli a Angelu Goldsteinovi​

28. červenec 2019

Největší audioportál na českém internetu

Stará kniha | Foto: Fotobanka Pixabay

Přineseme reportáž z dílny družstva Ben Becalel, kde se ručně vážnou knohy...

Přineseme reportáž z dílny družstva Ben Becalel, kde se ručně vážnou knohy. Proč jsou Izraelští archeologové přesvědčeni, že našli biblické město? A připomeneme si Angelo Goldsteina, významného prvorepublikového politika.

Komunitní a výrobní družstvo Ben Becalel je místem, kde nachází zaměstnání lidé se znevýhodněním. Tamní knihařskou dílnu vede Karel Ruben.

Biblická archeologie si možná připíše další úspěch – Izraelští vědci totiž tvrdí, že našli pelištejnské město Siklag, kde podle Knihy Samuelovy před nástupem na trůn pobýval David.

Agentura Jewish Telegraphic Agency informovala, že židovské obci ve švédském Malmö hrozí zánik. Počet místních židů se, údajně v důsledku útoků z řad muslimské komunity, snížil až o třetinu.

Při vykopávkách v litevském Vilniusu byly v někdejší židovské části města nalezeny pozůstatky synagogy ze 17. století, která byla zpustošena nacisty a následně stržena za komunistického režimu.

Nedělní magazín o židovském životě moderuje Tomáš Töpfer.

autor: Tvůrčí skupina Publicistika

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.