Obecní dům v Praze je perlou secese. Ve skvostné budově se psaly i české dějiny
V roce 1380 nechal Václav IV. vybudovat v Praze novou rezidenci českých králů – tak zvaný Králův dvůr. Areál sloužil jako sídlo panovníků až do roku 1484. Vladislav Jagellonský se však rozhodl vrátit sídlo králů zpátky na Pražský hrad. Bývalý Králův dvůr znovu naplno ožil až po dlouhých staletích. To když na jeho místě, na dnešním náměstí Republiky, v lednu 1912 otevřeli Pražané Obecní dům.
A i v obdivované perle pražské secese se psala historie. Portréty Mužů 28. října 1918 - Soukupa, Rašína, Švehly, Stříbrného a Šrobára zdobí v Obecním domě desku s plaketami a textem: "Touto místností kráčely dějiny, zde očekávaje zhroucení Rakouska a připravujíce české osvobození, zasedal Národní výbor. Zde v den triumfu dne 28. října 1918 ujal se vlády České země, zde naplnilo se slovo Komenského: „Vláda věcí tvých se k tobě navrátí, lide český.“
Do centra historických událostí se Obecní dům vrátil v roce 1989. Mezi 26. listopadem a 7. prosincem se postupně v Červeném a Orientálním salonku a v Cukrárně Obecního domu uskutečnila tři z devíti klíčových jednání mezi delegacemi Občanského fóra vedeného Václavem Havlem a delegacemi poslední komunistické vlády v čele s premiérem Ladislavem Adamcem.
V Obecním domě se dodnes konají koncerty a hudební festivaly, pořádají se zde významné plesy, módní přehlídky a výstavy.
Při prohlídce Obecního domu navštívíte salonky a sály, které jezdí obdivovat turisté z celého světa. Tím nejproslulejším je Primátorský salonek, který celý vyzdobil Alfons Mucha. Fresky, drapérie, světla, vitráže, vše, co kolem sebe uvidíte, je dílem tohoto umělce.
V současné době nabízí Obecní dům ve spolupráci s Uměleckoprůmyslovým muzeem možnost prohlédnout si dlouhodobou výstavu "Secese. Vitální umění 1900“. Podrobnosti najdete na www.obecni-dum.cz.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
OVĚŘOVNA: Extrémní srážky nevyrábí radary, za kruhy na snímcích ‚může‘ styl měření
-
Devítičlenná rodina a pětaosmdesátiletá paní s chodítkem. Hasiči a policie s čluny evakuovali Přívoz
-
ONLINE: Krnov a Bohumín zůstávají bez elektřiny. Rybník Rožmberk přetéká bezpečnostním přelivem
-
Putin formálně rozšíří armádu, o mobilizaci nejde. Kdo už mohl, z Ruska utekl, míní Dyčka