Obyvatelům z Mníšku a okolí už teče z kohoutku voda ze Želivky
Nový přivaděč vody začaly od 1. dubna využívat obce z okolí Mníšku pod Brdy. Přes deset tisíc lidí tak má naději, že potíže s kolísající kvalitou a množstvím pitné vody skončí. Dočkat by se měli i lidé v Trnové.
Přivaděč Baně, který vede vodu z Prahy-Zbraslavi, chystaly obce pět let. Samotná stavba trvala od podzimu 2014 až do poloviny března 2016. Od té doby vodohospodáři přivaděč testují, dnes nabíhá ostrý provoz.
Dohromady je na něj teď napojeno devět obcí, Jíloviště, Všenory, Černolice, Řitka, Líšnice, Mníšek, Čisovice, Nová Ves pod Pleší a Zahořany. Časem se připojí Klínec a Trnová. Právě Trnová řeší problémy s nekvalitní vodou už řadu let, hygienici několikrát dokonče zakázali používat vodu nejen k pití a vaření, ale dokonce i k mytí.
Ostatní obce se rozhodly zajistit si pitnou vodu hlavně proto, že při suchu jí bylo z lokálních zdrojů málo a kvalita kolísala.
Přivaděč stál 220 milionů korun, víc než polovinu platil Státní fond životního prostředí. O zbytek se rozdělily obce, které si vzaly i úvěr. „Je to v posledních desítkách let skutečně největší investiční akce v regionu, troufám si tvrdit, že hned druhá po R4, která byla pro oblast zásadní,″ popsal význam stavby mníšecký starosta Petr Digrin zvolený za Starosty a nezávislé.
Obyvatelé obcí se navíc nemusejí být, že by nový přivadeč výrazně zdražil cenu vodného, kterou byli zvyklí dosud platit. Zůstat byla zhruba na 50 korunách za kubík tak jako když čerpali vodu ze zdroje v Hraštici nebo z lokálních studen.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Trumpův mírový plán pro Ukrajinu je nejasný. ‚Připravujeme se na nejhorší scénář,‘ zní z Kyjeva
-
Nebyly ženské uniformy. Na vojně jsem v sobě ale našla sílu, vypráví studentka o službě v Estonsku
-
Děti se ztracenou minulostí. Příběh Milušky Ottové, Petra Webera, Marie Andělové
-
Šéf zelených europoslanců: Von der Leyenová nám bude naslouchat. Věřím, že automobilkám neustoupí