Očkovaní pozitivní často nemají příznaky, ale nemoc mohou roznášet
Platnost očkovacích certifikátů vydávaných v rámci vakcinace proti covidu-19 se od 1. ledna 2022 zkrátí na 9 měsíců. Po očkování posilovací dávkou není platnost certifikátu v tuto chvíli omezena. Hygienické stanice zároveň nově pozměňují přístup k lidem očkovaným proti covidu.
V případě nakažené osoby v rámci jedné domácnosti budou na PCR test muset také ostatní členové domácnosti, a to i když jsou očkovaní a nemají příznaky onemocnění. To, že očkovaný člověk nemusí do karantény, zůstává zatím zachováno.
V oficiální zprávě ministerstva zdravotnictví z 29. 11. 2021 bylo nově stanoveno, že pokud člověk s dokončeným očkováním sdílí domácnost s někým, kdo má pozitivní výsledek PCR testu, musí také na PCR test. Karanténa se ale očkovaných netýká ani v těchto případech.
I tak by je měla kontaktovat hygiena a na test PCR musí jít 5 až 7 dní po kontaktu s pozitivně testovanou osobou. Pokud budou mít negativní test, mohou dále chodit například do práce, pokud budou mít pozitivní výsledek, nastupují do 14 izolace.
Dvakrát očkovaní mohou podstoupit test i preventivně – dvakrát do měsíce mají PCR test zcela zdarma, je hrazený pojišťovnou. Nemusí čekat, až je kontaktuje hygienická stanice.
Pokud jste pozitivní, nechoďte ke svému lékaři rovnou do ordinace
Problém je v tom, že pozitivní očkovaní často nemají příznaky nemoci, nemusí jim být špatně, ale nemoc mohou dále přenášet. Pokud mají PCR test pozitivní, měli by očkovaní nejprve zavolat praktickému lékaři a tuto informaci mu sdělit. Na základě informací o průběhu onemocnění pak lékař rozhodne o další léčbě. Rozhodně by neměli k lékaři chodit do ordinace rovnou, protože by mohli nakazit zdravé pacienty, nebo naopak ty, kteří jsou v čekárně například na předoperačním vyšetření.
V rámci rodiny by se měli pozitivní členové izolovat. Nákaza se může přenést i na ostatní členy rodiny, u kterých se může projevit až po týdnu nebo až po čtrnácti dnech, inkubační doba je různě dlouhá.
Očkovaní si často myslí, že jsou plně chráněni pouze očkováním a více se o sebe nestarají. Měli by však také svou vlastní imunitu zvyšovat. To znamená především se zdravě stravovat a chodit na procházky. Nespoléhat se pouze na to, že jsou očkovaní. Protože, jak ukazuje praxe, ani dvakrát očkovaní nejsou před onemocněním plně chráněni.
Související
-
Zánět slepého střeva se nesnažte utlumit studenými obklady. Jedinou spolehlivou léčbou je operace
Zánět slepého střeva je nejen bolestivý a nepříjemný, ale při zanedbání může přejít až do života ohrožující zdravotní komplikace.
-
Hlavní prevence osteoporózy je dostatek pohybu
Osteoporóza je metabolické kostní onemocnění, které je způsobeno řídnutím kostní tkáně jako důsledek ubývání vápníku. Osteoporóza postihuje převážně starší ženy.
-
Mezi osvědčené babské rady při virózách patří především studený nebo olejový zábal
Pokud začnete cítit, že na vás „něco leze“, nejlépe uděláte, pokud místo okamžité návštěvy lékaře, zkusíte s nemocí zabojovat nejdříve sami.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.