Opravené muzeum v Nymburku vydalo poklady: Hrabalovo auto, Muchovo plátno a pozůstatky historických domů

3. květen 2025

Vůz Bohumila Hrabala, obraz Alfonze Muchy a taky nově objevené pozůstatky domů ze 14. a 15. století jsou součástí zrekonstruovaného Vlastivědného muzea v Nymburku. Oprava trvala pět let.

Město Nymburk slaví 750. let od svého vzniku. Jako dárek si nadělilo obnovené Vlastivědné muzeum. Zpřístupnilo i sklepení.

„V přízemí máme část věnovanou expozici Bohumila Hrabala, a to jako návštěvu jednotlivých míst, kde Hrabal pobýval. Tady jsme v Nymburce, vedle je Libeň a uzavírá to Kersko,“ uvedl ředitel Polabského muzea Jan Vinduška.

Nábytek je původní, a to z vily Hrabalových v Nymburku, za sklem stojí spisovatelovo auto, je tu i jeho psací stroj, rádio a spousta dalších drobností. Vzpomíná tu na něj i jeho osobní řidič.

Když se návštěvníci vydají po schodišti do 1. patra, čeká tu na ně expozice o historii města, rozměrné plátno Alfonse Muchy a přednáškový sál. „Je to obrázek, který Alfons Mucha namaloval v roce 1935 původně pro zdejší městskou spořitelnu a má na výšku tři metry a na šířku sedm metrů. Představuje postavy na pozadí nymburských hradeb a kostela sv. Jiljí, které nás zavádějí do období husitské revoluce, tedy roku 1421, kdy to původně německé město se dostalo do českých rukou," popisuje Vinduška. 

Poklad ve sklepení

Nečekaně muzeum získalo nový výstavní okruh, když stavbaři při rekonstrukci sklepa objevili pozůstatky několika historických domů ze 14. a 15. století. „Tady mělo být původně podle plánu technické zázemí, kotelna, takže jsme potřebovali snížit podlahu, která tu byla. A ejhle, objevily se tyto pozůstatky," doplnil ředitel muzea s tím, že z pohledu archeologů jde o unikátní nález. 

Rozsáhlá rekonstrukce stála 78 milionů korun, 43 milionů pokryla evropská dotace.

autoři: Věra Hájková , jum
Spustit audio