„Paradox, který mě ohromoval.“ Vzpomínky Jana Petránka na přistání na Měsíci

2. září 2009

Největší audioportál na českém internetu

Jan Petránek | Foto: Adam Kebrt, Český rozhlas

Reportáž o úspěšné misi Apollo 11 v červenci 1969 byla Petránkovou labutí písní. Kvůli jeho vysílaní během srpnové okupace v roce 1968 dostal zákaz.

Byl to právě Jan Petránek, kdo s Ivo Budilem reportoval posluchačům Českého rozhlasu o přistání Apolla 11 na Měsíci. „Kromě kosmonautiky a technických věcí já tehdy nesměl dělat nic,“ vzpomínal Jan Petránek. Zákaz dostal kvůli vysílání za okupace vojsky varšavské smlouvy v srpnu 1968.

Bylo to nádherné

„Ještě Apollo 9 jsem mohl komentovat v televizi. Apollo 11 už jenom v rozhlase. A to byla moje labutí píseň. Ale bylo to nádherné. Právě proto, že si člověk uvědomoval, že jsme okupovaná země v okamžiku, kdy se rozpíná lidská představivost mimo pozemskou gravitaci.“

Kdyby mě zastřelili

„To je paradox, který mě ohromoval v tu chvíli, kdy jsem to komentoval. Který mně dával křídla. A říkal jsem: Kdyby mě zastřelili, tak je to houby platné pro ty katany, protože tady se ukazuje, že není možné, aby se lidstvo neosvobozovalo.“

Poslechněte si i další vzpomínky Jana Petránka i to nejlepší ze strhující dobové reportáže o přistání na Měsíci. Z původních čtyřhodinového záznamu v audiu uslyšíte asi 20 minut.

autoři: Jan Petránek , rota

Mohlo by vás zajímat

Nejposlouchanější

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.