Pocením ochlazujeme tělo. Jaké žlázy za tím stojí a který pot páchne a který ne?
Proč se někdo potí víc a někdo méně? „Naši předkové byli pořád v pohybu a běhali a my jako lidstvo jsme časem přišli o srst, tak musíme ochlazovat tělo. K tomu pomáhají ekrinní žlázy. Máme dvojí druh potních žláz, všechny jsou ve střední vrstvě kůže,“ říká doktorka Kateřina Cajthamlová.
„Apokrinní potní žlázy kromě vod a solí obsahují i trochu tuku a bílkovin, a to jen ten feromonový, takzvaný páchnoucí pot. Jsou uložené v tříslech a kolem bradavek. Kolem 20. až 40. roku věku je začíná produkovat náš imunitní systém, a podle toho si vybíráme partnery. Tím je zároveň i zabráněn incest,“ vysvětluje doktorka Kateřina.
„Pak máme už zmíněné ekrinní žlázy, které se aktivují při pohybu. Ty obsahují 90 % vody, sůl a trochu močoviny. Tenhle pot většinou nepáchne a nechutná ani bakteriím,“ pokračuje paní doktorka.
Po 30. roce může dojít ke zvýšenému pocení. „Může to být přechodné a může za to hormonální nerovnováha, například mírný pokles hladiny testosteronu. Ale může to být i změna životního stylu nebo nemoc, například cukrovka, štítná žláza. Víc prozradí rozbor,“ nabádá paní doktorka zajít nejlépe ke kožnímu lékaři, pokud pociťujete změnu v pocení. Příčinou může být také zvýšený přísun hořčíku či sodíku, který je obsažený například v minerálkách.
Jestli máte problémy s pocením hlavy a trpíte zároveň cukrovkou, měli byste si nechat vyšetřit ledvinnou funkci. „Pokud ledviny dobře neodvádějí vodu, tak ho vylučuje kůže. Ale může to být i vedlejší účinek změněných léků.“
Obecná rada je nechodit na slunce, omezit kofein a alkohol, nosit pokrývku hlavy, aby se nedráždila hlavová pokožka a pravidelně sprchovat hlavu chladnou vodou. Veškeré změny v pocení konzultujte se svým lékařem. Dobré je i prohloubit dýchání, protože tím můžeme vydýchat nadbytečné vodní páry.
V pořadu Hubněte zdravě paní doktorka také zodpověděla dotazy posluchačů, které se týkaly i zvýšeného pocení po očkování na covid 19, ucpaných potních a mazových žlázek nebo zvýšeného pocení po odstranění dělohy. A kdy je vhodné použít na pocení botulotoxin? Poslechněte si ze záznamu pořadu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
![hurvinek.jpg hurvinek.jpg](https://strednicechy.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/4c83e43279b642121b870ce888c62be8.jpg?itok=5JPOJ2vm)
![](https://strednicechy.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/4247ad974925176a3765341e86733918.jpg?itok=ZPQ_6MMg)
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka