Pomoc Ukrajincům ukázala náš dvojí metr. Je smutné, že Syřanům jsme nepomohli, uvažuje slam poetrista Tukan
Slam poetry je o bolesti a nespravedlnosti. Kdyby na světě nebyla žádná nespravedlnost, nebyl by ani můj slam, říká absolvent Filosofické fakulty MUNI Robert Netuka alias Tukan, který pracuje pro Organizaci pro pomoc uprchlíkům. Inspiraci pro své texty získává ze své práce, ale i z pozorování okolí a českého veřejného života. Věnuje se v nich tématům, které ve společnosti rezonují nebo je nutné je podle něj řešit.
Poslechněte si celou Osobnost Plus Lucie Vopálenské. Hostem je slam poetrista Robert Netuka
Mezi umělci je nejčastěji používaná definice, že Slam poetry je performativní žánr na pomezí poezie, divadla a prózy. „Můj švagr Filip Koryta, doktor Filipitch, například upřesňuje, že to není ani tak žánr, jako spíš platforma, kde si každý může dělat, co chce,“ vysvětluje Netuka. „Kdybych měl být co nejpřesnější, tak bych řekl, že nikdo přesně neví, co slam je, a proto je v tom obrovská svoboda."
Čtěte také
K psaní textů se dostává různými způsoby. „V prosinci minulého roku jsem třeba dal dohromady slam na téma feminismu, na téma rovných příležitostí mužů a žen. Napsal jsem ho pro Open Society Fund,“ popisuje. „Oslovili mě přes jednoho kolegu, jestli bychom nedali dohromady nějaký slam ve dvou.“
„Jelikož je mi to téma blízké a ještě nikdy jsem na něj v minulosti nic nenapsal, tak jsem si řekl, že do toho půjdu. Přijde mi to důležité i z toho důvodu, že ačkoli v různých oblastech rezonuje téma rovnosti, tak jsme v rámci Evropy hodně pozadu,“ dodává.
Nejvíc mě pálí rozevírání sociálních nůžek
Tukan se ve své tvorbě věnuje hlavně tématům, která se ho osobně dotýkají. „V české společnosti mě nejvíce pálí rozevírání sociálních nůžek,“ říká. „Hodně to souvisí s konkrétními politickými kroky a s tím, že se tu znovu objevují populistické tendence. Část české společnosti je dost frustrovaná a jde na lep populistickému narativu. A to je pořád dokola.“
Jako důsledek rozevírání nůžek vidí i postoj části společnosti vůči uprchlíkům. „Můžeme se vrátit zpátky třeba o 10 let a zjistíme, že tu byla nenávist naměřená třeba vůči Romům nebo Syřanům, dnes jsou to Ukrajinci,“ popisuje. „Ta nenávist byla a je ze strany určité sociální části společnosti. Toto mi vadí, to mi přijde nefér.“
Na demonstracích jsou i lidé, kteří jsou dobře situováni, ale mají nějaký sobecký zájem.
Česká společnost se však podle něj zachovala během současné uprchlické krize lépe než před necelými deseti lety. „Je ovšem smutné, že se tím akorát vyjevuje dvojí metr, kdy třeba u Ukrajinců vidím předpoklad kulturní blízkosti, což mi přijde dost liché. Stejně tak, jako nám Ukrajinci můžou být kulturně vzdálení, nám naopak Syřani můžou být kulturně blízcí,“ dodává Netuka.
„Můžeme si to vysvětlovat určitým historicko-politickým kontextem. Z tohoto hlediska mi přijde smutné, že teď pomáháme, což je skvělé, ale předtím jsme nepomáhali na základě nějakých lichých narativů.“
Falešné dilema
S politickými kroky a rozevíráním nůžek souvisí podle Netuky také různé demonstrace po celé zemi, těch se ale podle něj neúčastní jen lidé v nouzi. „Určitě tam budou lidé, kteří jsou sociálně dobře situovaní, ale mají sobecký zájem a chtějí si vyřešit nějaké vlastní problémy. Teď mluvím o organizátorech těch akcí.“
Čtěte také
„Manipulují těmi lidmi, kteří řeší svoji vlastní sociální situaci. „Pomoc Ukrajincům, pomoc Ukrajině a pomoc českým občanům tak, aby se jim žilo lépe, mi přijde jako falešné dilema. S tím souvisí i kroky vlády, jakým způsobem bojuje proti inflaci. Nepřijde mi dobré v tomto případě nyní měnit daňovou sazbu DPH, protože to zase dopadne na ty dole,“ dodává.
Současné kroky vlády tak můžou podle Netuky vést k ještě větší nespokojenosti. „Budou mít o to větší důvod jít někam na náměstí protestovat. No, ale nechci samozřejmě z lidí dělat jenom nezodpovědné děti. Jsou mezi nimi i tací, kteří prostě můžou být pátou kolonou Ruska, ať už vědomě, nebo ne,“ uzavírá. „Tam je to nebezpečné a hodno nějaké kritiky.“
V celém pořadu Osobnost Plus se také dozvíte, jak Robert Netuka pracuje s ukrajinskými uprchlíky, zejména dětmi, nebo jak by se podle něj mělo upravit vybírání daní a kde by se daly získat finance pro důstojnou minimální mzdu a důchody. V záznamu si také můžete poslechnout ukázku jeho slamu. Provází Lucie Vopálenská.
Související
-
Tukan, Karin, Anatol Svahilec a Dr. Filipitch. Slam poetry show ve studiu Radia Wave
„Chci do světa posílat své myšlenky. A slam poetry je pro to vhodný nástroj. Je to ale samozřejmě zjednodušené. Jsou to různé obrazy spletené dohromady. Texty nejsou...
-
Slam poetry: umění mezi divadlem a poezií. Poslechněte si rozhovor s Radkou Grohovou alias Bradkou
Slam poetry – mohlo by se zdát, že se jedná na poli poezie o něco nového. Přitom za tři roky uběhne 40 let od dne, kdy se v Chicagu konala první soutěž ve slam poetry.
-
Třebíčští studenti uspořádali benefiční akci Slam poetry pro Ukrajinu
Přes 16 tisíc korun vybrali studentští organizátoři na pátečním benefičním představení Slam poetry pro Ukrajinu, které se konalo v židovské čtvrti v Třebíči.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.