Poznejte obec Skoky na Karlovarsku, kde vzniklo lidové rčení „panenko skákavá“
Napadlo vás někdy, kde se vzala všechna ta zajímavá úsloví a rčení, která denně používáme a tušíme, že mají něco společného s náboženstvím? Určitě jste už i vy slyšeli nebo sami občas zvolali: „panenko skákavá“. O tomhle rčení se dokonce přesně ví, kde vzniklo.
Lidová tvořivost dokáže dělat s naší mateřštinou skutečná kouzla. A tak tomu bylo také v 18. století, kdy do Skoků u Žlutic na Karlovarsku proudilo až padesát tisíc poutníků ročně. Cílem jejich pouti byl monumentální dvouvěžový poutní barokní kostel Navštívení Panny Marie. Dílo skutečně velkolepé v jinak malé obci, kde tehdy nežilo ani sto obyvatel. Dnes už tu najdete jen ten kostel. Ten je ale hned v několika ohledech mimořádný. A panenka skákavá je tu takříkajíc doma.
Místní verze, jak vzniklo rčení „panenko skákavá“, jsou hned dvě. Vzájemně se nevylučují, spíš doplňují. Ta první je důsledkem zlidovění názvu obrazu Panny Marie ze Skoků, tedy panenky skákavé. Druhá verze vypráví o velice zvláštním způsobu zavěšení obrazu Panny Marie ve zdejším kostele. Obraz se totiž, na rozdíl od jiných kostelů, kde většinou pevně visí, spouštěl pomocí dřevěných kolejniček blíž k poutníkům. Občas se prý při tom zasekl a poskočil. A panenka skákavá tak byla na světě.
Práce jako na kostele
Skoky u Žlutic jako obec už dnes prakticky neexistují. Kromě barokního kostela se tu dochovaly jen zbytky hostince s ještě původním německým nápisem Gasthaus. V budoucnu by měl tento objekt sloužit jako zázemí s možností ubytování a informačním centrem pro turisty. Tyto plány, včetně obnovy poutního kostela ve Skocích, má občanské sdružení Pod Střechou. Tomu se již podařilo to nejdůležitější. Kostel dostal novou střechu, takže do něj nezatéká.
Barokní kostel ve Skocích prošel poslední velkou rekonstrukcí v roce 1903. Od roku 1958 je kulturní památkou. Po dlouhá desetiletí socialismu zůstal zakonzervovaný. Uvnitř kostela můžete vidět části původní výzdoby, kterou nestihli ukrást zloději nebo zničit vandalové. Naštěstí tu uvidíte i vysvěcenou fotokopii původního obrazu „panenky skákavé“ – tedy Panny Marie ze Skoků. Úžasná jsou také uchráněná plnobarevná vitrážová okna.
Stavitel Schmied se zapotil – možná i on při projektování vzýval panenku skákavou
Zajímavý je také příběh stavby kostela z let 1736 až 1738. Na jeho plánovaném místě byl totiž původně rybník. Na jeho místě položil stavitel Johann Schmied důmyslný roštový odvodňovací systém z dubového dřeva. Dodnes jsou pod kostelem vidět odvodňovací šachty a celá mohutná stavba stojí na stejně tak velkém umělém náspu v terénu obehnaném kamennými zdmi.
Velkolepost díla si tak naplno vychutnáte především pohledem zespodu od hlavních schodů. Schodů, po kterých v době největší slávy poutního kostela ve Skocích prošly desetitisíce poutníků ročně. Více informací o kostele, kde vzniklo rčení „panenko skákavá“, najdete na webových stránkách sdružení Pod střechou www.skoky.eu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
ONLINE: Troubky se celé evakuují, velká voda dorazí po půlnoci. Na Frýdlantsku nově platí stav nebezpečí
-
Jeseník se proměnil v jednu prudkou řeku. Tři mladíci zůstávají nezvěstní
-
Liberecký hejtman: Situace je horší než ranní předpovědi, stále prší. Evakuujte se, dokud je čas
-
Situace je katastrofální. Do poslední chvíle jsme se snažili o evakuaci obyvatel, líčí starosta Hanušovic