Příběh lázeňství v Čechách se začal psát už ve 12. století. Stalo se v Teplicích díky královně Juditě
Věděli jste, že příběh lázeňství v Čechách se začal psát už ve 12. století? S velkým náskokem oproti zbytku země se tak stalo v Teplicích. A vděčí se za to královně Juditě, manželce Vladislava II. Jejím přičiněním vzniknul roku 1154 na místech s teplými prameny klášter, který se věnoval také péči o nemocné.
Jako jednu z metod používaly řádové sestry benediktinky právě vodu s léčivými účinky. Možné blahodárné působení minerálních vod bylo známo již od starověku a benediktini, jimž řádové regule nezakazovaly koupání, postavili kláštery u léčivých pramenů i jinde v Evropě, například ve Francii či Německu.
Založili tak tradici lázeňství, která později zaznamenala především v oblasti západních Čech rozmach. O 300 let později Teplice navštívil i slavný lékař Paracelsus, který je zařadil mezi deset nejlepších lázní světa.
Moderní podobu, jakou známe dnes, začali rozvíjet lékaři, ale i podnikatelé, na konci 19. století. Léčebné procedury návštěvníci prokládali společenskými akcemi a také populárním korzováním. Kdo chtěl být in – ten musel jet do lázní!
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor

Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.