Pro jednoho odpad, pro druhého poklad. V Reuse pointech najdete třeba talíře, berle nebo sáně, přibližuje Alexandr Komarnický
„Reuse pointy tvoří nedílnou součást cirkulární ekonomiky, takže jsme moc rádi, že je na některých sběrných dvorech v Praze máme,“ říká mluvčí společnosti Pražské služby Alexandr Komarnický.
Poslechněte si rozhovor s mluvčím Pražských služeb Alexandrem Komarnickým
„Do Reuse pointu je možné přinést cokoli, co doma nepotřebujete a mohlo by se hodit někomu jinému. Třeba vybavení do domácnosti, knížky, hračky, které nejsou plyšové, nábytek, který je třeba omyvatelný. Zkrátka to, co můžeme bezpečně říci, že není kontaminované.“
Moderátorka Štěpánka Duchková si takhle z jednoho Reuse pointu odnesla dokonce golfové hole. „Občas si lidé odnesou i berle, boby, sáně anebo třeba kuchyňské vybavení jako talíře a lžičky, vidličky a podobně,“ potvrzuje Alexandr Komarnický to, že se zde dají najít opravdové poklady.
Sběrné dvory v Praze
Pražské služby provozují v metropoli deset sběrných dvorů, od začátku roku je možné sem vozit i textil.
Čtěte také
„Pražané mohou odevzdávat zničený, špinavý anebo potrhaný textil, který by jinak skončil v koši, lidově řečeno v černé popelnici. Nádoba k jeho sběru je popsána tak, aby se občan zorientoval. Je to použitý textil, oděvy a textilní odpad. Mělo by tím dojít ke snížení produkce směsného odpadu.“
Co přesně do sběrného dvora patří najdou lidé podrobně popsáno na stránkách Pražských služeb.
„Je možné odevzdávat třeba objemný odpad, nábytek, podlahové krytiny, taky koberce, dřevo a větší množství tříděného odpadu. To vlastně často občané neví. Pokud se jim nashromáždí doma víc PET lahví, větší množství papíru, které by se zkrátka do barevného kontejneru na ulici nevešlo, tak je možné přivést právě na ten sběrný dvůr.“
Jak postupovat v případě, že máme často přeplněnou popelnici? Jak se zjednodušilo třídění skla? A v čem je výhodné využívání škváry ze spáleného odpadu? Poslechněte si celý rozhovor.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.