Projekt Misia 1000 buduje nastávajícím maminkám a jejich dětem lepší start do života
Prvních tisíc dní života je pro vývoj dítěte nejdůležitějších. Projekt Misia 1000 se svými porodními asistentkami působí nejen v porodnicích, ale i v osadách, kde poskytuje komplexní podporu.
Porodit a vychovat zdravé dítě není nic samozřejmého. Tím spíše, pokud žijete na hranici chudoby a máte jen málo peněz na vzdělání, zdravou stravu či základní věci, například fungující elektřina či pitná voda.
Díky projektu Misia 1000, který ve svém názvu odkazuje na nejdůležitějších tisíc dní v životě člověka, mají romské děti lepší perspektivu než jejich vrstevníci. Porodní báby– tedy porodní asistentky, duly, poporodní duly a sociální pracovnice v jednom – o tom ví svoje, jak vysvětluje koordinátorka programu Lucie Katreničová:
„To, co zažijeme během prvních 1000 dní, ovlivní naše fyzické a duševní zdraví na celý život. Stejně tak jako sociální vazby. Proto se v projektu snažíme zaměřit právě na toto období, které je kritickým a velmi důležitým v životě každého člověka.“
„Poskytujeme pomoc už nastávajícím maminkám a hlavně dětem ve věku 0 až 6 let. Pomoc realizujeme přes porodní báby, což jsou pomocnice brzké péče. Sami si je školíme a pochází přímo z komunity.“
Podle Lucie Katreničové zdravá máma rovná se zdravé dítě. Chudoba však mnohým ženám nedává na výběr. Porodní báby se je proto snaží podporovat v každém ohledu.
„Když vyrůstáte v chudobě, začínáte samozřejmě na úplně jiné startovní čáře než děti, které mají běžný život. Stresující prostředí, které prostředí chudoby vytváří, vás ovlivní. Váš mozek, vaše vazby, vaše přemýšlení. Toto prostředí není dostatečně podnětné ke zdravému rozvoji dítěte. Chudoba má dlouhá chapadla, přináší s sebou různé patologie. Jedním z nich je nedostatečný přístup ke zdravotní péči.“
Porodní báby, které ženám pomáhají, si práci s dětmi ve vlastní komunitě nesmírně pochvalují. Více Milenka Bagárová: „Pracujeme jak v terénu, tak v nemocnici. V terénu obcházíme matky, docházíme do rodin, ptáme se na zdraví dětí, apod.“
Ženy, se kterými jsem si povídala, mají na starosti 17 matek s dětmi. Zanedlouho by jich mělo být ještě více, připomíná Diana Bartošová Horváthová:
„My jsme z jedné lokality, kamarádky. Proto jsme pro ně důvěryhodné, když se na nás obracejí kvůli sobě anebo dětem. Umíme jim poradit.“
I když jejich rukama prošlo mnoho žen, na některé příběhy nikdy nezapomenou. Pokračuje Diana Bartošová Horváthová:
„Na pediatrii byla dvouletá holčička, pořád velmi nemocná. A nakonec si pro ni z nějakého důvodu přišla bílá maminka. To mě hodně dojalo, že si romské děvčátko vzal někdo z majority.“
Porodní báby z projektu Misia 1000 pomáhají i během porodu, někdy dokonce jen přes telefon. Pokud se k novopečené mamince nestihnou dostat fyzicky, nebo když se žena nestihne dostat včas do porodnice. V každém případě jde podle porodních bab o příběhy se šťastným koncem, i když porodem příběh matky a dítěte zdaleka nekončí.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.