První český hraný film se jmenoval Dostaveníčko ve mlýnici. Krátký snímek měl pikantní zápletku
V roce 1898 se v Praze konala Výstava architektury a inženýrství. Součástí byl i Český kinematograf. Tento pavilon připravili Jan Kříženecký a Josef František Pokorný, nadšenci do tehdy rodícího se filmu.
Kříženecký se inspiroval u bratří Lumiérů v Paříži a rozhodl se od nich promítací přístroj a šest filmových kotoučů koupit. Vypůjčil si na to od Pokorného otce.
První český hraný film se jmenoval Dostaveníčko ve mlýnici. Vskutku krátký snímek s pikantní zápletkou. Muž přijde na schůzku s paní mlynářovou, sotva však padne několik polibků, vběhne na scénu mlynář a amanta vypráská.
Ději Dostaveníčka v mlýnici někteří současníci vytýkali vulgárnost, ale film měl úspěch a diváky nová atrakce zaujala. Vznikla proto první filmová série s tituly jako Výstavní párkař a lepič plakátů nebo Smích a pláč. Kříženecký novému médiu propadl, hodně mu obětoval a nikdy na něm nezbohatl. V kategorii filmů dokumentárního charakteru pořízených na území Čech Kříženecký prvenství nedržel. Už o rok dříve totiž vznikl záznam Hořický pašijový film.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.