Rekonstrukce divadla v Kladně se oddaluje. Herci kvůli tomu vyšli do ulic

21. říjen 2010

Už letos v létě měla začít rekonstrukce Městského divadla v Kladně. Zatím se tu ale nic podobného opravám neděje. Město totiž stále čeká na schválení dotace ve výši 164 milionů korun. Schvalovací proces se ale protahuje, město přitom podalo žádost o peníze z evropských fondů už na jaře.

Odložený začátek rekonstrukce donutil dokonce herce kladenského divadla vyjít do ulic. Průvod herců po Kladně vedl umělecký šéf divadla Tomáš Svoboda, který akci inicioval a vysvětlil mi také její smysl. "My jsme se cítili poškození, protože jsme v rekonstrukci měli být a před magistrátem ještě pořád visí cedule, že divadlo je v rekonstrukci a není!"

Oslovit své diváky přišel například i herec Jan Krafka. "Chceme vzkázat divákům, že se rozhodně dále hraje ve staré budově, to znamená, že jsme pořád k dispozici." I když divadlo rekonstrukci nutně potřebuje, hercům se tam pořád hraje dobře, říká Jan Krafka.

A jak to tedy s rekonstrukcí či spíše s žádostí o dotaci vypadá, na to se ptám primátora Dana Jiránka. "Nás samozřejmě mrzí, že dochází k takovému zdržení, že to hodnocení žádosti je takhle dlouhé, ale my s tím nic dělat nemůžeme, my se samozřejmě obrátíme na Evropskou komisi, protože jsme byli jako jedno z měst, které čerpá dotace, nejúspěšněji v celé České republice."

K tomu ale středočeský hejtman David Rath, který je zároveň předsedou Regionální rady, podotýká. "Já můžu jenom konstatovat, že zatím na výbor Regionální rady vůbec tato žádost k posuzování, jestli ano či ne, nebyla poskytnuta."

A co na to primátor Dan Jiránek? "Vyšly inzeráty Středočeského kraje, kde upozorňují, že nečerpáme dotace a že rekonstrukce divadla byla zamítnuta a my jsme dostali rozhodnutí úřadu Regionální rady, že žádost je schválená a postupuje k dalšímu hodnocení."

Proč v inzerci Středočeského kraje ale bylo uvedeno, že žádost o peníze na rekonstrukci kladenského divadla byla zamítnuta, když hejtman zároveň říká toto: "Zamítnuta nemohla být definitivně, čili může být dána k přepracování."

Snad se tedy Kladno peněz na rekonstrukci divadla dočká, protože diváky havarijní stav budovy určitě k návštěvě příliš neláká, i když nižší návštěvnost může mít i jiné důvody. To jsem zjistila, když jsem se ptala v ulicích Kladna, jestli lidé do divadla chodí.

Někomu se třeba nelíbí repertoár, který mluvčí divadla Berenika Urbanová obhajuje jako progresivní a ne příliš regionální. Další divačka na divadlo nemá čas a ani ji neláká. Mladší divák se naopak těší na nové nastudování Roku na vsi.

Na začátek rekonstrukce si podle ředitelky divadla Blanky Bendlové možná počkáme až do další divadelní sezóny. Hlavně aby očekávanou dotaci Kladno vůbec obdrželo.

autor: Jana Káninská
Spustit audio