Romana Kdýrová vyrábí paličkované šperky. Je to koloběh energie, říká

8. červenec 2024, aktualizováno

Energie, kterou při této titěrné každodenní práci do drobných šperků vkládá, se jí vrací prostřednictvím spokojených zákazníků. Na řemeslných trzích, výstavách a dalších akcích své výrobky nejen prodává, ale také jejich výrobu přímo na místě předvádí. V Odoleně Vodě, kde žije, jsme Romanu Kdýrovou navštívili a byli zvědaví, jak se k paličkování dostala.

Vypráví: „Poté, co jsem dostudovala, rozhlédla se v práci, pořídila si dítě, manžela, další děti a psa, mě v roce 1999 okouzlila a pohltila technika paličkování. Prvotní pokusy byly takové ty klasické: obrázky, prostírky. Brzy mi to nestačilo a začala jsem hledat modernější zpracování krajky. Nakonec jsem se pustila do vlastních návrhů a u toho jsem zůstala. Baví mě to a naplňuje.

Paličkovaný prsten

Od roku 2006 se zaměřuji na paličkované šperky - náušnice, náramky, přívěsky, brože. Jsem příznivcem drobného šperku. Chci, aby šperky byly nositelné, do práce i do společnosti. Snažím se do nich vložit kus sebe, svou energii a momentální pocit.“

Jak se jmenuje válec, na kterém se paličkuje? A bolí z paličkování ruce? Poslechněte si v reportáži.

Spustit audio

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.