Rtuť při výrobě může Spolana používat do listopadu, kraj jí dal výjimku

5. květen 2017

Neratovická Spolana může při výrobě používat rtuť až do konce listopadu. Středočeský kraj chemičce prodloužil potřebné povolení o pět měsíců.

Současné povolení k využívání rtuti platí do konce června. O prodloužení požádala sama firma, hlavně kvůli průtahům v přípravě nových výrobních postupů, kde už rtuť nebude.

Podle radního Ivo Šance z hnutí STAN těch pět měsíců navíc nehraje z pohledu ekologie žádnou roli. Naopak tvrdí, že kdyby platilo to dřívější datum, mohlo by to zhoršit dopravu v okolí, protože by Spolana polotovary musela do továrny dovážet.

Za to musí chemička zajistit vyčištění všech míst, kde se se škodlivými látkami jako je právě rtuť nebo dioxiny, zacházelo. Konkrétní plány má předložit kraji koncem června.

Rtuť se do lidského organismu dostává vzduchem nebo potravou. „Je prokázáno, že postihuje hlavně nervový systém a srdečně cévní systém. Nejhorší účinky byly prokázány u malých dětí a těhotných žen,″ popsal účinky látky Miroslav Šuta z Centra pro životní prostředí a zdraví.

Spolana se snaží emise snižovat už od roku 2011. Přesto minulý rok odtud do ovzduší uniklo asi 35 kilo rtuti. Výrazné zlepšení by tak mělo nastat právě koncem listopadu, kdy chemička najede na novou, modernější technologii výroby.

autor: kne
Spustit audio