Rukama nám prošly desítky tisíc fotografií, říká o knize Rozhlasto historik Dušan Radovanovič
Český rozhlas oslavil 100 let své existence, kterou mapuje v knize Rozhlasto. „Chtěli jsme to udělat jinak. Je tam spoustu silných příběhů a s mobilem v ruce si k tomu můžete rovnou pustit i zvuk,“ říká historik a hlavní editor knihy Dušan Radovanovič. Součástí oslav je i výstava 100 let je jen začátek.
„Myšlenka udělat knihu nějak výjimečně nás napadla zhruba před třemi lety. Kromě bohatého audioarchivu totiž máme bohatý i fotoarchiv,“ říká vedoucí Archivních a programových fondů Českého rozhlasu.
Když jeho tým dostal požehnání pro realizaci knihy, pustili se do fotografií a čekalo je nejedno překvapení. „Některé fotografie tam skutečně ležely sto let. Negativy tehdy byly na skle a některé už byly rozbité. Některé klasické negativy byly zase pro změnu zaplísněné. Všechno se muselo zrenovovat. Rukama nám prošly desítky tisíc fotografií.“
„Uvědomovali jsme si, že kniha musí být vizuálně zajímavá, aby to nebyla jen ročenka. Takže nad výběrem fotek jsme se hodně dohadovali. Těch pohledů, co tam dát a nedat bylo hodně. Byl to takový tvůrčí boj,“ usmívá se.
Kniha s QR kódy, vlnkami a slepenými stránkami
Kniha je bytelná a poznáte ji i na omak. Strany nejsou zakončené běžným způsobem do rovna, je hrbolatá. „Ano, to vlnění znázorňuje rozhlasové vlny. Naše grafička se do knihy snažila dostat ten rozhlas všemi možnými způsoby a odvedla opravdu pěknou práci.“
Velké díky posílá i tiskárně v Litomyšli. „Nikdy nevíte, co tisk provede s fotkami. A poradili si s tím opravdu výborně. Byl to dlouhý proces a chtěli jsme mít fotky vytištěné přesně tak, jak jsme je připravili. A povedlo se.“
Kniha je obohacena i QR kódy. „Propojili jsme fotku se zvukem. To znamená, že pokud máte chytrý telefon, tak když si QR kód načtete, objeví se vám k tomu tématu fotografie a přehraje se zvuk, který se váže k té fotografii. Součástí knihy je i několik tematických složek. Snažili jsme se tam dělat i nějaká tajemství. Jsou tam slepené stránky, a to není chyba. K proříznutí stránek potřebujete ideálně dopisový nůž.“
Kniha je také v angličtině. „Chtěli jsme, aby se tím rozhlas mohl prezentovat i v zahraničí.“
Výstavu 100 let je jen začátek můžete zhlédnout v Národním technickém muzeu na pražské Letné do konce roku. Co vše je tam k vidění a čím zaujme i děti? Co Dušana Radovanoviče překvapilo při tvorbě knihy? Co odstartoval Josef Laufer? Poslechněte si v pořadu Alex a host.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.