Schody na půdu v rodném domě Jana Kubiše v Dolních Vilémovicích ukrývaly poklad
V Dolních Vilémovicích na Třebíčsku se 24. června 1913 narodil Jan Kubiš. Příslušník Československé armády, který 27. května 1942 hodil granát na projíždějící auto říšského protektora Reinharda Heydricha. Jeho rodný dům dostala jako ruinu od rodiny obec. Dnes je krásně opravený a každý se může přijet podívat, jak skromně Kubišovi žili.
Oprava rodného domu Jana Kubiše nebyla jednoduchá. Své o tom ví starostka Dolních Vilémovic Jitka Boučková. Právě díky jejímu zápalu je v něm dnes Kubišovo muzeum.
„Jezdili za mnou výsadkáři z Brna, kteří říkali, že by ten domek chtěl opravit. Tehdy byl ještě v soukromých rukou. Nakonec to dopadlo a ten projekt mě naprosto strhnul. Vyhlásili jsme veřejnou sbírku, která měla obrovský ohlas. Za tři roky jsme vybrali dva miliony korun, a to už byla částka, která nám pomohla nastartovat rekonstrukci. A ještě stále není hotovo,“ říká starostka Jitka Boučková.
Na opravě domu pracovali mladí lidé z Vilémovic a spousta dalších dobrovolníků: „Ti tady odpracovali tisíce hodin. Byli to také vojáci aktivních záloh z Jihlavy nebo lidé z vojenských historických sdružení,“ vzpomíná Jitka Boučková. I sama starostka přiložila ruku k dílu. A nejen přímo na stavbě. „Tolik jídla jsem nikdy předtím nenavařila, jako tady pro ty brigádníky,“ říká s úsměvem.
Rekonstrukce domu také odhalila několik pokladů. Dnes je v kuchyni opravená pec, ve které si místní pečou chleba. Největší poklad se však skrýval pod schody na půdu. „Ve směsi prachu a zrní tam byly jen tak v papírovém sáčku úžasné věci. Třeba domovský list Jana Kubiše, jeho vysvědčení, milostné dopisy od dívek, korespondence od rodiny, čepicový odznak,“ vyjmenovává Jitka Boučková. Všechny tyto poklady teď návštěvník vidí ve vitrínách.
Rodný dům Jana Kubiše v Dolních Vilémovicích nemá otevírací dobu. Na cedulce je uvedeno, že má zájemce o prohlídku zazvonit u správce Františka Sýkory, který bydlí hned vedle. Ten domem každého ochotně provede.
Více informací najdete na stránkách obce.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Pohled do voličských map neukazuje vládě dobré zprávy. ANO může zopakovat dominanci v půlce krajů
-
Kremelská hybridní ,jízda’ po Evropě. Zprávy o snahách Ruska ovlivnit volby zní ze stále více států
-
Trump a Grónsko? Má vizi velké Ameriky, na místě Dánska bych moc klidná nebyla, tvrdí novinářka
-
ONLINE: Počet padlých a raněných vojáků KLDR na Ukrajině přesáhl 3000, uvedl Soul